< Powrót
7
lipca 2017
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

„Pogoria” na trasie The Tall Ships Races 2017

W sobotę 8 lipca „Pogoria” wyruszy z Gdyni w rejs do Kotki w Finlandii. To kolejny etap międzynarodowej imprezy żeglarskiej The Tall Ships Races 2017, w której  gdyński jacht uczestniczy.

Na pokładzie, poza kilkuosobową stałą załogą, znajdzie się ponad 40 młodych ludzi z całej Polski, a wśród nich troje wychowanków Gdańskich Domów Dla Dzieci i dwójka podopiecznych Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznych. Młodzież żegluje na poszczególnych etapach The Tall Ships Races w ramach akcji „Każdy może być żeglarzem”, którą koordynuje The Sail Training Association Poland (STAP), we współpracy z Wyższą Szkołą Komunikacji Społecznej w Gdyni. Celem projektu jest popularyzacja żeglarstwa wśród młodych ludzi.

Młodzież z gdańskich domów dziecka nie pierwszy raz zamieszka na „Pogorii”. Dzięki zaangażowaniu Sylwii Mrowińskiej z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, wychowankowie GDDD spędzali już na żaglowcu m.in. Święta Bożego Narodzenia.

– Młodzież bardzo szybko aklimatyzuje się w warunkach morskich, mimo że życie pod żaglami nie jest łatwe – mówi Sylwia Mrowińska. –  Trzeba przystosować się do nowych obowiązków i systemu wachtowego. Z doświadczenia wiem, że w ogromnej większości dobrze później  wspominają czas spędzony na pokładzie „Pogorii”, a są i tacy, którzy chętnie tu wracają.

W rejsach etapowych The Tall Ships Races 2017 weźmie udział łącznie 200 młodych ludzi z całej Polski. Regaty rozpoczęły się 3 lipca w szwedzkim Halmstad, skąd pierwsza załoga przypłynęła do Gdyni, gdzie nastąpi wymiana na skład, który wyruszy do fińskiej Kotki. Tam młodzież zostanie wymieniona przez kolejną załogę, która popłynie do Turku.

Będzie to etap towarzyski, w którym nie będą rozgrywane regaty. Z Turku wyścig wystartuje do Kłajpedy, a stamtąd uczestniczące w regatach jednostki popłyną do Szczecina. W tym ostatnim etapie udział weźmie załoga złożona wyłącznie z kobiet. W jej składzie znajdą się dziewczęta w wieku od 15 do 18 lat, wychowujące się w rodzinach wielodzietnych oraz młode kobiety dotknięte chorobą nowotworową. Do Szczecina „Pogoria” dotrze 8 sierpnia.

Stronia „Pogorii”

Strona The Tall Ships Race 2017

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ