< Powrót
8
stycznia 2016
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Pierwszy, historyczny Sejmik Sprawozdawczo-Wyborczy Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego - grudzień 1966 r.

Pół wieku z Polskim Związkiem Żeglarskim

50 lat temu, 8 stycznia 1966 roku, Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego przyjął w poczet członków Gdański Okręgowy Związek Żeglarski. Decyzja kończyła wielką reformę administracyjną pomorskiego jachtingu, która trwała przez cały rok 1965.

17 maja 1965 roku Zarząd Okręgu Gdańskiego PZŻ zwołał zebranie pomorskich klubów, na którym powołano do życia Gdański Okręgowy Związek Żeglarski. Był to efekt reformy Polskiego Związku Żeglarskiego, zapoczątkowanej w styczniu tego samego roku na XXIV Sejmiku. Polegała ona na decentralizacji PZŻ i przekazaniu części kompetencji Okręgowym Związkom Żeglarskim.

Proces organizacji i rejestracji nowego Związku trwał kilka miesięcy – do rejestru stowarzyszeń został wpisany dopiero 20 listopada 1965 roku, a w drugiej połowie grudnia wysłane zostało zgłoszenie do PZŻ. 8 stycznia na posiedzeniu Prezydium Zarządu wniosek został przyjęty, a tym samym GOZŻ jako drugi, po Warszawskim, Okręgowy Związek dołączył do PZŻ.

Przez cały 2015 rok świętowaliśmy pół wieku Pomorskiego Związku Żeglarskiego i przypominaliśmy o najważniejszych momentach z historii żeglarstwa na Wybrzeżu. 16 stycznia na Pomorskiej Gali Żeglarskiej uhonorujemy najważniejszych ludzi i wydarzenia tych 50 lat.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ