< Powrót
26
lutego 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
mat. prasowe
andalusian

Polacy będą ścigać się w Andaluzji

Do 1 marca potrwa XV Andalusian Olympic Week. W tych regatach nie zabraknie reprezentantów Polski.

Regaty rozgrywane są w klasach Laser Standard (U21), Radial kobiet i 4.7 oraz RS:X kobiet i mężczyzn (U21) oraz Finn. Do regat zaproszono też klasy 420, Laser Radial mężczyzn, RS:X 8.5, Techno 293, Techno 293 Plus i Windsurfing Open Foil.

Jak wynika z list zgłoszeniowychw Hiszpanii nasi żeglarze będą ścigać się w 7 klasach. W klasie Laser 4.7 wystartują Aleksandra Bubula z Jacht Klubu Kotwica Kołobrzeg i Natalia Nadrzewia z UKS Zalew Kielce. W Radialu reprezentować będzie nas Lilly May Niezabitowska z Jacht Klubu Tarnobrzeg.

W klasie RS:X powalczą dwaj Polacy, Przemysław Szybkowski w klubowych barwach SKŻ Ergo Hestia i Mikołaj Michalski z GKŻ Gdańsk, a w RS:X FX wystartują aż cztery Polki. Będą to Lidia Sulikowska, Weronika Marciniak, Julia Dawidowicz (wszystkie SKŻ Ergo Hestia) oraz Karina Filip z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego. W RS:X 8.5 wystartuje także zawodnik sopockiego klubu, Kamil Manowiecki, a w klasie Techno Sub 17 popłyną: Pola Wawrzyniak z AZS Poznań, jej klubowy kolega Maciej Popłonyk i reprezentujący SKŻ Konrad Machura.

W Laserze Standardzie rywalizować będą: Michał Krasodomski z AZS AWFiS Gdańsk, Kacper Stanisławski z YKP Gdynia, Mikołaj Silny z SEJK Pogoń Szczecin oraz Wojciech Klimaszewski.

Dla klasy Laser Radial będą to równocześnie mistrzostwa Hiszpanii, a dla RS:X puchar kraju w kategorii U21. Klasy Laser Standard i 4.7, 420 oraz Techno powalczą o puchar Andaluzji.

Poza Polakami i oczywiście Hiszpanami, w Andaluzji ścigać będą się reprezentanci m.in. Białorusi, Belgii, Czech, Portugalii, Rosji, Włoch i Węgier.

– Nasze wszystkie oczekiwania zostały przekroczone – komentował frekwencję na regatach dyrektor techniczny Andaluzyjskiej Federacji Żeglarskiej i regat Nicolás Mariño. – Byliśmy przekonani, że w związku z rokiem olimpijskim zarejestruje się mniej żeglarzy, ponieważ federacje krajowe koncentrują się na swoich kadrach olimpijskich. Myliliśmy się jednak i z wyjątkiem klasy RS:X, która w tym czasie rozgrywa mistrzostwa świata w Australii, liczba startujących jest bardzo duża.

Jak w tej stawce spiszą się reprezentanci Polski, przekonamy się w najbliższych dniach.

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ