lutego 2020
Jędrzej Szerle
Jesus Renedo/Sailing Energy
49erFX i Nacra 17
Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński podczas wyścigów mistrzostw świata w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17.

Polacy bez sukcesów w mistrzostwach świata 49er, 49erFX i Nacra 17

17 miejsce Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego to najlepszy rezultat naszych reprezentantów na zakończonych w sobotę 15 lutego mistrzostwach świata w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17.

Cztery polskie teamy wystartowały w zmaganiach najlepszych skiffów i katamaranów świata w Geelong w Australii. W klasie 49er popłynęli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (KS AZS AWFiS Gdańsk), Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (KS AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) oraz Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), a w 49erFX Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/KS AZS AWFiS Gdańsk). Oczekiwania mogły być wysokie, ponieważ w zakończonych 3 lutego silnie obsadzonych mistrzostwach Oceanii dziewczyny zdobyły brązowy medal, a Łukasz i Paweł zajęli jedenaste miejsce – a mogli być wyżej, gdyby nie rezygnacja ze startu w jednym wyścigu z powodu awarii. Niestety rezultaty w mistrzostwach świata były gorsze.

W klasie 49er najlepiej spisali się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, którzy zajęli siedemnaste miejsce. Zawodnicy KS AZS AWFiS Gdańsk dobrze rozpoczęli regaty, zajmując miejsca w czołówce, ale później – m.in. za sprawą bardzo zmiennego wiatru – wyścigi mieli mniej udane. Kolejne dwie polskie załogi – Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki oraz Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch – nie awansowali do finałów, a rywalizację ukończyli odpowiednio na dwudziestej siódmej i dwudziestej ósmej lokacie. Mistrzostwo zdobyli złoci medaliści z ubiegłego roku – Peter Burling i Blair Tuke z Nowej Zelandii.

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda również nie zaliczą mistrzostw do udanych. Dziewczyny pływały bardzo nierówno, przez co zmagania kończyły w srebrnej flocie. Ostatecznie zajęły dwudzieste dziewiąte miejsce. Zwyciężyły mistrzynie Oceanii – Támara Echegoyen i Paula Barceló z Hiszpanii.

W klasie Nacra 17 żadna polska załoga nie wzięła udziału.