< Powrót
25
maja 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz/materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Sander van der Borch
Pucharu Europy w Holandii - Zofia Klepacka
Zofia Klepacka.

Polacy blisko wygrania Pucharu Europy w Holandii

Zofia Klepacka prowadzi i jest bardzo bliska zwycięstwa, a Maciej Kluszczyński jest liderem w klasie RS:X podczas żeglarskiego Pucharu Europy w Holandii. W wyścigach medalowych wystartuje dziwięciu Polaków.

W piątek, podczas zaliczanych do żeglarskiego Pucharu Europy Medemblik Regatta u wybrzeży Holandii, ponownie udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane wyścigi. W sobotę, która będzie ostatnim dniem regat, odbędą się podwójnie punktowane wyścigi medalowe dla zawodników z pierwszych dziesięciu miejsc klasyfikacji generalnej, a także po jednym normalnym wyścigu dla żeglarzy spoza pierwszej dziesiątki.

W rywalizacji kobiet w windsurfingowej klasie RS:X na pozycję liderki wróciła Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która dwa razy mijała linię mety druga, a dzień zakończyła miejscem szóstym. Polka jest już bardzo bliska powtórzenia sukcesów z 2014 oraz 2016 roku, kiedy stawała na najwyższym stopniu podium. Wynika to z tego, że druga w klasyfikacji, Rosjanka Stefania Elfutina tarci do niej aż siedemnaście punktów, a w wyścigu medalowym maksymalnie można ich odrobić osiemnaście. W tej samej grupie popłynie także Maja Dziarnowska z SKŻ Ergo Hestia Sopot (miejsca 21, 8 i 26), która po piątkowych startach spadła z pozycji ósmej na dziewiątą.

Dwudziesta trzecia nadal jest jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska z SKŻ Ergo Hestia Sopot (17, 32 i 13), dwudziestą dziewiątą lokatę zajmuje Zuzanna Czuryło z AZS Poznań (36, 24 i 15), trzy pozycje za nią znajduje się Lidia Sulikowska (35, 13 i 37), a trzydziesta piąta jest Weronika Marciniak (miejsca 28, 26 i 43). Dwie ostatnie zawodniczki również reprezentują klub z Sopotu.

W kategorii mężczyzn prowadzenie utrzymał Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń), który tym razem mijał linię mety na miejscach pierwszym, trzynastym oraz drugim. Miejsce trzynaste to dopiero pierwsza sytuacja w tych regatach, kiedy Polak nie przypłynął w pierwszej piątce. Wiadomo już, że Kluszczyński zajmie miejsce na podium, ponieważ czwarty zawodnik klasyfikacji generalnej traci do niego aż dwadzieścia dziewięć punktów.

Maciej Kluszczyński. Fot. materiały prasowe

Natomiast z pozycji dziewiątej na szóstą awansował Piotr Myszka z AZS AWFiS Gdańsk (miejsca 3, 6 i 10). Do pierwszej dziesiątki nie udało się zakwalifikować Radosławowi Furmańskiemu z DKŻ Dobrzyń (miejsca 23, 9 i 7), który pozostał na czternastej pozycji i w sobotę wystartuje w jeszcze jednym normalnie punktowanym wyścigu.

W windsurfingowej kategorii do lat 19 szóstą pozycję utrzymał Mikołaj Michalski z GKŻ Gdańsk (5, 7 i 8). Z kolei Aleksander Przychodzeń z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 19, 18 i 11) spadł z lokaty siódmej na dziesiątą, a jego klubowy kolega Jakub Sykuła (miejsca 8, 17 i 15) pozostał na piętnastej pozycji. W klasyfikacji ogólnej nadal prowadzi Francuz Fabien Pianazza (miejsca 1, 1 i 2).

W klasie Laser Radial o podium powalczy Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która tego dnia była siódma oraz ósma i utrzymała czwartą pozycję, a do trzeciej lokaty traci zaledwie jeden punkt. Z kolei pozycję dwunastą na piętnastą zamieniła Anna Brzozowska (KS CŻ Szczecin), po tym jak zajęła miejsca jedenaste oraz dwunaste. Liderką nadal jest Holenderka Daphne van der Vaart (2 i 1).

Spadek z pozycji piątej na siódmą w klasie 49erFX zanotowały Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), które najpierw zajęły miejsce ósme, w drugim wyścigu były dwunaste, a w ostatnim zostały złapane na falstarcie. Natomiast siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) dopływały do mety szóste, szesnaste oraz trzecie, co wystarczyło tylko na awans z lokaty czternastej na jedenastą. Prowadzenie utrzymały Annemiek Bekkering i Annette Duetz z Holandii (miejsce 1, BFD-falstart przy wywieszonej czarnej fladze i miejsce 9).

W klasyfikacji katamaranów klasy Nacra 17 z piętnastej pozycji nie ruszyli się Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska, którzy dzień rozpoczęli od falstartu, a w kolejnych wyścigach zajęli miejsca piąte oraz trzynaste. Z kolei Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska, po miejscach trzynastym, jedenastym i siedemnastym, zanotowali minimalny awans z lokaty osiemnastej na siedemnastą. Wszyscy reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Niezmiennie prowadzą aktualni wicemistrzowie świata i Europy Hiszpanie Fernando Echavarri Erasun i Tara Pacheco van Rijnsoever (miejsca 1, 14 i 2).

Radosław Furmański, Magdalena Kwaśna, Jakub Rodziewicz, Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ