< Powrót
11
września 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Sailing Energy / World Sailing
Pucharu Świata Przybytek, Kołodziński
Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński.

Polacy w czołówce po pierwszym dniu Pucharu Świata w Enoshimie

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajmują drugie miejsce w klasie 49er po pierwszym dniu żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Enoshimie. Z kolei czwarty jest Radosław Furmański (RS:X), szóste są Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (470), a dziewiatą pozycję zajmuje Magdalena Kwaśna (Laser Radial).

We wtorek 11 września w japońskiej Enoshimie odbyły się pierwsze wyścigi żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich, inaugurującego sezon 2018/2019. Podczas pierwszego dnia rywalizacji pogoda dopisała żeglarzom i przy silnym wietrze organizatorzy przeprowadzili wszystkie zaplanowane wyścigi.

Na starcie stanęło dwunastu reprezentantów Polski i najlepiej z nich ściganie na akwenie najbliższych igrzysk olimpijskich rozpoczęli Łukasz Przybytek i Pawel Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 49er. Nasi zawodnicy zajęli miejsca drugie, ósme oraz trzecie i znajdują się na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej, ze startą dwóch punktów do prowadzących Dylana Fletchera-Scotta i Stuarta Bithella z Wielkiej Brytanii (miejsca 1, 2 i 4). Z kolei Dominik Buksak oraz Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) dopływali na miejscach osiemnastym, dwudziestym oraz dwunastym i zajmują dopiero dwudziestą pierwszą lokatę.

Radosław Furmański.

Bardzo dobrze w windsurfingowej klasie RS:X poradził sobie tego dnia Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który rozkręcał się z wyścigu na wyścig i po miejscach dziesiątym, piątym oraz trzecim zajmuje czwartą pozycję. Prowadzi świeżo upieczony mistrz Europy Mattia Camboni (miejsca 1, 2 i 1), wyprzedzając naszego zawodnika o sześć punktów. Inny przedstawiciel dobrzyńskiego klubu Maciej Kluszczyński znajduje się na razie na osiemnastej pozycji (18, 13 i 18).

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar.

W klasie 470 na szóstym miejscu są Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które w pierwszym wyścigu przypłynęły trzecie, a w drugim minęły linię mety dziesiąte. Liderkami są Włoszki Benedetta Di Salle e Alessandra Dubbini (miejsca 5 i 2), do których Polki tracą sześć punktów.

Magdalena Kwaśna.

W pierwszej dziesiątce znajduje się również żeglująca w klasie Laser Radial Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice).  Miejsca jedenaste oraz dziesiąte dają jej na razie dziewiątą lokatę w ogólnej klasyfikacji. Z kolei dwudziesta czwarta jest Agata Barwińska z MOS SSW Iława (miejsca 24i 21). Prowadzi mistrzyni świata Belgijka Emma Plasschaert (5 i 3).

Natomiast w kategorii mężczyzn, czyli w klasie Laser Standard, dwudziestą trzecią pozycję zajmuje reprezentujący SEJK Pogoń Szczecin Tadeusz Kubiak (miejsca 16 i 31), a pięćdziesiąty szósty jest Dawid Kania z ŻLKS Poznań (51 i 57). Liderem jest Michael Beckett z Wielkiej Brytanii (8 i 2).

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspierani są także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Enoshimie zawodników wchodzą Magdalena Kwaśna oraz Radosław Furmański.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na środę, 12 września, na godzinę 11 czasu japońskiego (4 czasu polskiego). Regaty potrwają do niedzieli 16 września.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ