< Powrót
15
września 2015
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
archiwum Jerzego Kordeckiego / Wikipedia
Henryk Jaskuła (z lewej) i Jerzy Kordecki na „Darze Przemyśla”. Przygotowania do rejsu dookoła świata.

Polacy dookoła świata

W ub. wieku pionierskie rejsy dookoła świata Leonida Teligi, Krzysztofa Baranowskiego, Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, Henryka Jaskuły, elektryzowały nie tylko środowisko żeglarskie, ale i całą Polskę. Obecnie wyprawy wokółziemskie nie wzbudzają już takich emocji, jednak po raz pierwszy jednocześnie aż trzech Polaków próbuje opłynąć glob.

24 listopada 2014 roku z Las Palmas w samotny rejs dookoła świata na nieco ponad 6-metrowym jachcie „Atlantic Puffin” wyruszył Szymon Kuczyński. Celem zorganizowanej w ramach projektu „Maxus Solo Around” wyprawy nie jest tylko opłynięcie globu, ale też pokazanie, że dokonać tego można na małym jachcie, a samo żeglarstwo nie jest drogim i elitarnym hobby. Szymon swój rejs rozpoczął z Wysp Kanaryjskich, w maju br. wpłynął na Pacyfik, a obecnie znajduje się w mieście Darwin w Australii.

Kolejni dwaj żeglarze ustawili sobie poprzeczkę wyżej i próbują opłynąć świat bez zawijania do portu. 6 czerwca ze Szczecina wypłynął Grzegorz Węgrzyn. Rejs na jachcie „Regina R” jest szczególny nie tylko dlatego, że żeglarz płynie znacznie mniej popularną trasą z zachodu na wschód, rozpoczynającą się od opłynięcia Afryki, ale również dlatego, że na jachcie nie ma telefonu satelitarnego, a jedynie radiostację UKF i telefon komórkowy. Przez większą część trasy nie będzie mógł kontaktować się z lądem. Obecnie Grzegorz Węgrzyn powinien płynąć wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki.

Trzeci żeglarz jest prawdziwym weteranem samotnych rejsów. Tomasz Cichocki, który rozpoczął swoją najnowszą wyprawę 12 września w Leixões, ma już w dorobku jedno opłynięcie świata, podczas którego zmuszony był jednak zawinąć do Port Elizabeth w RPA. Podjęta w ubiegłym roku druga próba rejsu solo non stop nie powiodła się z kolei, z powodu złamania masztu podczas sztormu na Oceanie Indyjskim. Trzecia próba Tomasza Cichockiego rozpoczęła się bez rozgłosu i można mieć nadzieję, że tym razem dopnie on celu.

Polacy samotnie wokół globu

Leonid Teliga na „Optym” – 1969
Krzysztof  Baranowski na „Polonezie” – 1973
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na „Mazurku” – 1978
Henryk Jaskuła na „Darze Przemyśla” – 1980 (pierwszy Polak Z-W przez Horn non stop)
Zbigniew Puchalski na „Mirandzie” – 1980
Andrzej Urbańczyk na „Nord IV” – 1984
Ryszard Rewucki na „Free Poland” – 1998
Krzysztof  Baranowski na „Lady B.” – 2000
Jerzy Czerwoniec na „Roque Aguario” – 2007
Tomasz Lewandowski na „Luce” – 2008 (pierwszy Polak W-Z przez Horn non stop)
Joanna Pajkowska na „mantra ASIA” – 2008-2009
Marta Sziłajtis-Obiegło na „mantra ANIA” – 2008-2009
Andrzej Lepiarczyk na „Mighty Chicken – 2009
Natasza Caban na „Tanasza Polska Ustka” – 2009
Zbigniew Gutkowski na „Operon Racing” – 2011
Tomasz Cichocki na „Polskiej Miedzi” – 2012

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ