< Powrót
9
lutego 2018
Tekst:
MT Partners
Zdjęcie:
MT Partners
Winter Series

Polacy w finałach Winter Series J70 w Monaco

Od piątku do niedzieli w Monaco w finałowej rundzie Sportsboat Winter Series ścigać się będą jachty  klasy J70. Dla dwóch polskich załóg Flexistav Apotex Team i Cellfast Sailing Team będzie to okazja do poprawienia pozycji w rankingu.

Zimowa seria regat w Monaco to jedna z nielicznych imprez żeglarskich w Europie w tym czasie. Regularnie biorą w nich udział polskie załogi przygotowujące się do sezonu letniego.

– Meldujemy się w Monaco już po raz trzeci – mówi Paweł Tarnowski, sternik Flexistav Apotex Team. – Po styczniowych regatach, gdy zbyt duża waga nam nie pomogła, bo mimo prognozy silno wiatrowej, wiało bardzo mało, tym razem startujemy w składzie o ok. 30 kg lżejszym. Prognoza jest słabo wiatrowa i to nam pasuje.

W czwartek odbył się wyścig próbny, niestety przerwany z powodu braku wiatru.

– Wczorajszy wyścig poszedł nam bardzo dobrze – podsumowuje Tomasz Bączkiewicz z załogi Flexistav. – Płynęliśmy na 2-3 pozycji, ale potem wiatr osłabł i wyścig został przerwany. Mamy prędkość w tych warunkach, to nas cieszy. Teraz wszystko będzie zależeć od startów. Jeśli to się uda, powinno być dobrze.

– Jacht mamy bardzo dobrze przygotowany i ustawiony pod takie warunki – wyjaśnia Łukasz Kiwer, trzeci załogant Flexistav. – Jeśli pogoda nam nie spłata figla, liczymy że powalczymy o czołową dziesiątkę tym razem.

– Liczymy że uda nam się popłynąć dobre regaty i awansować do pierwszej dziesiątki rankingu całej zimowej serii – komentuje Marcin Więcej, który w tych zawodach zastąpi Piotra Kucharskiego. – Ja osobiście cieszę się, że ponownie mogę wziąć udział w regatach J70, to doskonała rywalizacja na wysokim poziomie.

W regatach udział weźmie również załoga Cellfast Sailing Team z Michałem Korneszczukiem za sterem. Będzie to już drugi występ tego sternika w klasie J70 w barwach Cellfast. Łącznie do regat zgłoszonych jest 39 załóg z sześciu krajów.

Po czterech rundach Monaco Winter Series załoga Flexistav zajmuje 13, a Cellfast 28 miejsce w rankingu generalnym, mimo startu tylko w jednych regatach. Sklasyfikowanych jest 41 załóg z 11 krajów. Prowadzi zdecydowanie rosyjska załoga Art Tube, która wygrała obie dotychczas rozegrane rundy.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ