< Powrót
3
sierpnia 2021
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Rolex/Studio Borlenghi
„Scamp 3” podczas mistrzostw Europy w maju 2021 r.

Polacy na Mistrzostwach Świata ORC i w Pucharze Króla

W najbliższych dniach będziemy mieli sporo okazji do kibicowania polskim załogom startującym w międzynarodowych morskich imprezach regatowych. Za kilka dni rozpoczną rywalizację w Mistrzostwach Świata ORC w Tallinie, a już teraz możemy trzymać kciuki za naszych rodaków ścigających się u wybrzeży Majorki w Copa del Rey.

6 sierpnia w Tallinie ponad 130 załóg rozpocznie rywalizację o zwycięstwo w Mistrzostwach Świata ORC. Zmagania potrwają do 14 sierpnia. W tej grupie znalazły się cztery polskie jachty.

W grupie B – (współczynnik CDL 11,590-9,770) wystartują załogi Marka Limbergera na jachcie „Marco Polo” oraz Jerzego Brezdenia na jachcie „Hadar”. W grupie C (współczynnik CDL 9,770-8,000) ścigać będą się załogi Roberta Gwoździa na „Happy Hour” oraz Rafała Sosnowskiego na jachcie „Hedaa”. Na liście był również Konrad Smoleń, niestety, ostatecznie w mistrzostwach nie wystartuje.

– Bardzo żałuję, ale z powodu uszkodzenia kadłuba „Bigger Johnki” musiałem wycofać się z wyścigu – wyjaśnia żeglarz.

Ponad 130 zgłoszeń do udziału w regatach oznacza największą od pięciu lat liczbę jachtów biorących udział w Mistrzostwach Świata ORC. Tak duże zainteresowanie zawodami to wynik m.in. ubiegłorocznych ograniczeń wynikających z pandemii oraz odwołanie wielu żeglarskich imprez klasy ORC.

Wprawdzie mistrzostwa rozpoczną się 6 sierpnia, ale pierwszy wyścig treningowy zaplanowano dopiero w niedzielę 8 sierpnia. Rywalizacja o mistrzowskie tytuły w poszczególnych kategoriach zacznie się dzień później.

Harmonogram MŚ ORC
9-10 sierpnia – długi wyścig morski
11-12 sierpnia – wyścigi przybrzeżne
13 sierpnia – krótki wyścig offshore
14 sierpnia – wyścigi przybrzeżne
Kalendarium mistrzostw

Szczegółowe informacje dotyczące organizacji i przebiegu MŚ dostępne są na oficjalnej stronie imprezy.

Mistrzostwa w Tallinie to niejedyna ważna morska impreza regatowa z udziałem Polaków. Załoga „Scampa 3” ze skipperem Witoldem Karałowem ściga się w regatach Copa del Rey na zatoce Palma u wybrzeży Majorki. W rozgrywanych po raz 39 regatach startuje ponad 100 jachtów z kilkunastu krajów.  Zawody potrwają do 7 sierpnia.

– W zakończonych niedawno regatach Rolex Giraglia ścigaliśmy się w klasyfikacji IRC i zajęliśmy szóstą lokatę na 75 startujących załóg – mówi Witold Karałow. – Na Majorce rywalizujemy w klasyfikacji ORC i oczywiście zamierzamy dać z siebie wszystko. We wrześniu zaś mamy Les Voiles de Saint Tropez i na koniec sezonu Rolex Middle Sea Race na Malcie.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ