< Powrót
3
sierpnia 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera, www.polishmatch.pl
Zwycięzca międzynarodowych regat meczowych 2020 rozegranych w Szczecinie- Albert Riele Sailing Team.

Polacy pokonują Australijczyków w międzynarodowych regatach!

Zwycięzcą pierwszych międzynarodowych regat meczowych w sezonie, rozegranych w Szczecinie, została załoga Albert Riele Sailing Team. W składzie: Przemysław Tarnacki, Przemysław Płóciennik, Jacek Przybylak i Bartosz Bartnicki.

W finale pokonali międzynarodową załogę Australijczyka Davida Chapmana oraz wracającego do meczowych startów Szymona Jabłkowskiego. Regaty o jednoznacznie brzmiącej nazwie Turn It On Again miały rangę grade 3 federacji World Sailing.

Po przymusowej przerwie, organizatorzy rozgrywanego od 14 lat cyklu Polish Match Tour zorganizowali pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych na świecie regaty zaliczane do rankingu Pucharu Świata World Sailing. Odbyły się w Szczecinie w Centrum Żeglarskim i w ciągu dwóch dni udało się na jeziorze Dąbie przeprowadzić 62 wyścigi. Wystartowało dziewięć załóg z Polski, Niemiec, Australii i Brazylii.

W sobotę 1 sierpnia, pierwszego dnia regat, w słabym i zmiennym wietrze rozegrano całą rundę eliminacyjną, czyli 36 wyścigów w systemie każdy z każdym. Szybko uformowała się czołówka pięciu załóg, która rozstrzygnęła między sobą kolejność po eliminacjach. Zaskakująco dobrze poradziła sobie wracająca do ścigania załoga byłego wicemistrza Polski, Szymona Jabłkowskiego. Wygrali siedem z dziewięciu swoich wyścigów i zajęli pierwsze miejsce premiowane bezpośrednim awansem do półfinałów.

Kolejne miejsca premiowane awansem do ćwierćfinałów z minimalnymi różnicami punktowymi zajęły załogi Davida Chapmana (AUS), Igora Tarasiuka, Patryka Zbroi i Przemka Tarnackiego. Załoga z piątego miejsca miała raptem dwa punkty straty do lidera, co świadczyło o bardzo wyrównanej walce i otwartej kwestii faworytów do zwycięstwa w całych regatach. Stawkę ćwierćfinalistów uzupełniły załogi Jannesa Wiedemanna z Niemiec i Bernaro Low-beera z Brazylii.

W niedzielę 2 sierpnia regaty rozpoczęły się od pojedynków ćwierćfinałowych, w których do trzech wygranych meczów zmierzyły się pary Chapman – Low-beer, Tarasiuk – Wiedemann oraz dwóch faworytów regat Tarnacki – Zbroja. Pierwsze dwa, dość gładko, wygrali Chapman i Tarasiuk, w stosunku 3-0. Natomiast w trzecim Tarnacki po zaciętej walce i prowadzeniu 2-0, popełnił prosty błąd tuż przed metą, pozwalając na zdobycie jednego punktu załodze Patryka Zbroi. Nie zmieniło to jednak wyników i listy sterników awansujących do półfinałów.

W półfinałach, Jabłkowski wybrał Tarnackiego, ale nie był to dobry wybór, bo doskonale i bardzo szybko pływający Tarnacki nie dał zbyt wielkich szans Jabłkowskiemu, pokonując go 2-0. Drugi półfinał, Champan, po zaciętej walce i bezlitosnym wykorzystaniu błędów młodej załogi HRM Racing, wygrał z Tarasiukiem również 2-0.

W finałach niestety wiatr jeszcze bardziej osłabł i udało się rozegrać po tylko jednym wyścigu. Tarnacki wygrał z Chapmanem, a Jabłowski pokonał Tarasiuka i te mecze zdecydowały o końcowych wynikach regat TURN IT ON AGAIN w Szczecinie:

  1. Przemysław Tarnacki – Albert Riele Sailing Team
  2. David Chapman (AUS) – CM Construction Team
  3. Szymon Jabłkowski – Jabłkowski Sailing Team
  4. Igor Tarasiuk – HRM Racing Team
  5. Patryk Zbroja – KS Dobra Marina
  6. Jannes Wiedemann (GER)
  7. Bernardo Low-beer (BRA)
  8. Michał Brzozowski – Brzoza Sailing Team
  9. Bartłomiej Wójciak – Sport Vita Ski&Sail Gliwice

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich była możliwa dzięki wsparciu miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin, a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour i MT Partners. Partnerami zaś miasto Szczecin, Sail – Żeglarski  Szczecin, Pomorze Zachodnie oraz Harken, Centrum Żeglarskie Szczecin, NFUN Yachting, Polski Związek Żeglarski i wodoaktywni.com, portal Żeglarski.info oraz nowezagle.pl

Więcej: polishmatch.pl

PODZIEL SIĘ OPINIĄ