< Powrót
13
lutego 2016
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Jen Edney/ Edney AP

Polacy w czołówce złotej grupy Mistrzostw Świata klasy 49er

Tomasz Januszewski i Jacek Nowak awansowali do złotej grupy trwających w Clearwater w Stanach Zjednoczonych Mistrzostw Świata w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński walczyć będą w grupie srebrnej.

Przez pierwsze dwa dni regat rozegrano tylko jeden wyścig. Stało się tak za sprawą zbyt trudnych warunków atmosferyczno-nautycznych. O jeden dzień przedłużyła się w związku z tym faza kwalifikacyjna.

– Wiatru nie było bardzo dużo, ale fala była za wysoka i zbyt stroma na bezpieczne żeglowanie w naszej klasie – skomentował po drugim dniu mistrzostw Paweł Kołodziński. – Do rozpoczęcia fazy finałowej potrzebujemy sześciu rozegranych wyścigów kwalifikacyjnych, więc finały z piątku przesuną się najprawdopodobniej na sobotę.

Trzeciego dnia zmagań organizator zrealizował plan i w klasie 49er, jedynej w której mamy reprezentantów, rozegrał cztery wyścigi. Tomek Januszewski z Jackiem Nowakiem (AZS UWM Olsztyn) po trzecim biegu tego dnia wskoczyli na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. Kolejny wyścig ukończony na miejscu 20, spowodował jednak lekki spadek i z miejscami 3, 4, 11, 2 i 20 olsztynianie zajmowali siódmą pozycję.

Olimpijczycy Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) z miejscami 17, 9, 12, 12 i 17 uplasowali się na miejscu 26, co oznaczało, że kolejnego dnia będą musieli walczyć o kwalifikację do złotej grupy.

Tak też było. Zawodnicy gdańskiego klubu mieli szansę na awans, wygrali nawet jeden bieg. Falstart na czarnej fladze w ostatnim z wyścigów w piątek spowodował jednak spadek załogi na 32 miejsce. Do złotej grupy awansuje tylko 25 najlepszych teamów, w związku z czym Łukasza i Pawła będziemy oglądać w grupie srebrnej. Mimo to panowie zapowiadają walkę o jak najlepsze miejsce.

Tomek z Jackiem ostatniego dnia kwalifikacji, poza jednym 24 miejscem, zachowali dobrą dyspozycję w pozostałych wyścigach, przypływając do mety na pozycji 4,4 i 2. Rywalizację w złotej grupie rozpoczną z siódmego miejsca.

Sobotnie zmagania klasy 49er planowane są po wyścigach klasy 49erFX i rozpoczną się nie wcześniej niż o godzinie 14 czasu lokalnego (20 polskiego). Wyścigi finałowe złotej grupy będzie można śledzić na żywo.

Wyniki 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ