< Powrót
24
marca 2019
Tekst:
dol, Łukasz Zakrzewski, Robert Szaniawski
Zdjęcie:
Łukasz Zakrzewski/Facebook, Robert Szaniwaski
DN
Uczestnicy Mistrzostw Szwecji - w środku z pucharem Jarosław Radzki.

Polacy w świetnym stylu kończą sezon w klasie DN

Ośmiu Polaków startowało w bojerowych Mistrzostwach Szwecji klasy DN, które w niedzielę 24 marca zakończyły się na jeziorze Storsjon. Dwóch naszych reprezentantów stanęło na podium. Złoto wywalczył Jarosław Radzki z Warmii Olsztyn, a srebrny krążek przypadł Łukaszowi Zakrzewskiemu z MKŻ Mikołajki.

Na najniższym stopniu podium stanął reprezentant gospodarzy Fredrik Lönegren. Skandynawską imprezę tak podsumował Łukasz Zakrzewski:

Kończę sezon bojerowy mistrzostwami Szwecji na drugim miejscu. To chyba najbardziej wyczerpujące regaty w jakich startowałem.
Pierwszego dnia lód pod wpływem słońca i wysokiej temperatury zrobił się tak miękki że wrzynały się w lód niemal całe blachy płóz, do tego wiatr 10 m/s i każdy kto lata na bojerach może sobie wyobrazić, co się działo, jaką walkę na balaście toczyli szczególnie lżejsi zawodnicy. Mnie latało się tragicznie i dzień zakończyłem na 9 miejscu. Na szczęście z soboty na niedzielę w nocy pojawił się wielki nieobecny tych regat – obywatel przymrozek.
Drugi dzień zaczęliśmy na twardym lodzie i od razu maszyna ruszyła. Zaczęło się odrabianie strat. Lód miękł z wyścigu na wyścig ale był i tak znacznie lepszy niż w sobotę. To był zdecydowanie mój dzień i awansowałem z 9 na 2 miejsce. Atomowy Racuch (Jarosław Radzki) był pierwszego dnia poza zasięgiem i zbudował wystarczającą przewagę by dziś spokojnie dowieźć 1 miejsce. Gratulacje – Jarosław Radzki i Fredrik Lönegren. Polacy ponownie pokazali klasę co widać w wynikach.

Do Szwecji, poza medalistami mistrzostw, pojechali też: Marek Stefaniuk (MBSW Giżycko), Ryszard Gliszczyński (ChKZ Chojnice), Rafał Ługowski (YKP Warszawa), Dariusz Kosecki (LKS Chażykowy), Wojciech Baranowski (MBSV Giżycko), Stefan Kalinowski (VI-KING Człuchów). Szwedzkie mistrzostwa były ostatnią międzynarodową imprezą z udziałem naszych bojerowców w tym sezonie.

Równocześnie, miniony tydzień stał pod znakiem regat bojerowych na Bajkale. Na tafli jeziora nie zabrakło dwóch naszych reprezentantów: Romana Morgasia (MKŻ Mikołajki) i Roberta Szaniaskiego z Warszawy.

Robert przysłał nam krótkie podsumowanie rosyjskich regat:

Zakończyły się cykl tygodniowych regat na Bajkale. Odbyły się 3 imprezy Puchar Azji,  Puchar Rosji i Puchar Bajkału.
Przy słabych i średnich wiatrach,  często zmieniającym kierunki nasz kolega reprezentujący Polskę Roman Morgaś (P200) trzy razy stawał na podium:
Puchar Azji – 2 miejsce
Puchar Rosji – 3 miejsce
Puchar Bajkału – 2 miejsce
Wczoraj odbyło się uroczyste zakończenie regat, a nam zostało na dziś pakowanie sprzętu i kolejne wyzwanie Powrót do domu 7000 kilometrów po drogach Rosji przez dwa kontynenty.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ