< Powrót
25
sierpnia 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Bartosz Modelski/Sail Spotting
Zwycięska trójka, od lewej: Tymoteusz Bendyk, Steven Brewin i Jakub Surowiec.

Polak wicemistrzem świata katamaranów klasy A!

Polski zawodnik, Tymoteusz Bendyk, reprezentujący UKS Navigo Sopot, został wicemistrzem w zakończonych dzisiaj, 25 sierpnia, Mistrzostwach Świata katamaranów A-Class Sopot 2017.

W zawodach uczestniczyło 125 żeglarzy z 18 krajów, wśród nich wielu utytułowanych zawodników. Ogromnie cieszy liczna reprezentacja Polaków w ścisłej czołówce – w pierwszej dziesiątce znalazło się czterech polskich zawodników: Tymoteusz Bendyk zdobywając tytuł wicemistrza, Jakub Surowiec, Jacek Noetzel i Maciej Żarnowski. Podczas pięciu dni zawodów odbyło się osiem wyścigów, w bardzo zmiennych warunkach pogodowych – stworzyło to wyrównane szanse dla wszystkich zawodników.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej i tytuł mistrza świata zdobył Steven Brewin z Australii, drugie zajął Tymoteusz Bendyk (Polska, UKS Navigo), trzecie – aktualny mistrz Polski – Jakub Surowiec (Polska, UKS Navigo). Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli: Dave Shaw (Nowa Zelandia), Darren Bundock (Australia), Jacek Noetzel (Polska, UKS Navigo), Maciej Żarnowski (Polska, UKS Navigo), Bruce Mahoney (USA), Mischa Heemskerk (Holandia), mistrz świata A-class 2016, Manuel Calavia (Hiszpania).

To oni zdobyli miejsca od czwartego do dziesiątego.

Steven Brewin wysunął się na prowadzenie już po pierwszych wyścigach, zostawiając konkurencję mocno w tyle.

– Na pewno zaważyło dobre ustawienie łódki i dostosowanie jej do pływania w słabszym wietrze – mówi Steven Brewin, mistrz świata. – Poświęciłem na to sporo czasu zaraz po przyjeździe do Sopotu, bo z początku wcale nie byłem tak szybki. Ale te regaty były trudne – jeden błąd mógł zaważyć o zwycięstwie lub przegranej. Najtrudniejszym dniem był dzień drugi, ponieważ nie miałem okazji potrenować na falach, a tego dnia były one bardzo uciążliwe. To była naprawdę walka. Ale generalnie podejmowałem bardzo dobre decyzje, płynąłem zachowawczo, nie ryzykowałem i bardzo pomogła mi w zwycięstwie umiejętność skupienia, nie poddawania się emocjom.

Warto zauważyć, że osiem z katamaranów, które weszły do pierwszej dziesiątki to polskie Explodery, produkowane w Tczewie przez Jakuba Kopyłowicza.

Wśród Juniorów najlepszy był Jakub Surowiec (Polska), za nim Jan Heuninck (Hiszpania) i Zac Heuchmer (Australia).

W kategorii Classic pierwsze miejsce zajął Pontus Johnson (Szwecja), na kolejnych znaleźli się Marek Żebrowski (Polska, UKS Navigo) i Philippe Muyzers (Belgia).

W kategorii Master pierwszy był Darren Bundock (Australia), drugi – Jacek Noetzel (Polska, UKS NAVIGO), trzeci – Andrew Landenberger (Australia).

W kategorii Grand Master najlepsi żeglarze to: Abdon Ibanez (Hiszpania), Tom Bojland (Dania), Stuart Scott (Australia).

W kategorii Great Grand Master – prym wiodą: Roeland Wentholt (Holandia), Bob Bayer (Niemcy), Gustavo Doreste Blanco (Hiszpania).

W kategorii kobiet zwyciężyła Katrin Brunner (Niemcy), druga była Anna Świtajska (Polska, UKS NAVIGO ), trzecia – Ewa Górska (Polska, UKS Navigo).

W grupie srebrnej najlepsze wyniki osiągnęli Tymoteusz Cierzan (Polska, UKS Navigo), Antoine Riet (Francja) i Martin Bach (Niemcy).

Wyniki

– Regaty mistrzostw świata katamaranów to sukces polskiego żeglarstwa, Sopotu i naszego klubu, który okazał się być jednym z najlepszych ośrodków w Europie i na świecie – podsumował Jacek Noetzel, prezes UKS Navigo i uczestnik regat. – Dzięki sprzyjającej infrastrukturze, środowisku i wsparciu ze strony władz lokalnych, nasze wysiłki przełożyły się na ogromny sukces Polaków w tych mistrzostwach.

Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, minister sportu i turystyki Witold Bańka, prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski, Urząd Morski, Polski Związek Żeglarski oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Patronat medialny: Radio Gdańk, Trómiasto.pl, Żagle, W Ślizgu i Żeglarski.info

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ