< Powrót
5
marca 2020
Tekst:
Jan Morisson, Iwona Poźniak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann, Katarzyna Korkosińska
nawigacji

Półfinałowe potyczki młodych nawigatorów

Trwa V Konkurs o Tytuł Pomorskiego Mistrza Nawigacji. 4 marca zostały przeprowadzone półfinałowe eliminacje rejonowe w Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni oraz w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

W pierwszym, szkolnym etapie konkursu, 12 lutego uczestniczyło 74 uczniów klas VI-VIII z 18 szkół podstawowych województwa pomorskiego. Uczniowie musieli rozwiązać składający się z 20 pytań test z teorii nawigacji.

Do półfinału zakwalifikowało się 15 uczniów z rejonu gdyńskiego i 36 z rejonu słupskiego, z których 49 przystąpiło do eliminacji, reprezentując szkoły podstawowe z Gdyni, Rumi, Słupska, Częstkowa, Kobylnicy, Ustki, Zagórzycy, Łeby, Szemudu, Maszewa Lęborskiego, Leźna, Bierkowa i Zaleskich.

Tematem II etapu Konkursu było trudne, złożone zadanie nawigacyjne. Wymagało od młodych nawigatorów zarówno wiedzy geograficznej, kartograficznej, jak i biegłości matematycznej na wysokim i specjalistycznym poziomie, daleko odbiegającym od podstawy programowej szkoły podstawowej. Uczniowie, aby je rozwiązać, musieli wykazać się szybkością przeprowadzania operacji rachunkowych, zdolnościami kreślarskimi w precyzyjnym nanoszeniu na mapę kursów i pozycji, umiejętnością korzystania z mapy, tabel i tablic nawigacyjnych oraz sprawnością  posługiwania się przyborami nawigacyjnymi.

Finał Konkursu odbędzie się 25 marca w Słupsku. Kto weźmie w nim udział będzie wiadomo po ogłoszeniu wyników etapu rejonowego i listy uczniów zakwalifikowanych do ostatecznej potyczki nawigacyjnej, która wyłoni Pomorskiego Mistrza Nawigacji 2020.

Ekspertami i jurorami,  wspierającymi organizacyjnie i merytorycznie Konkurs są: kmdr. ppor. rez. dr. Dariusz Kloskowski z Fundacji Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum”, sekretarz Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego – kpt.j. Leopold Naskręt oraz Konstancja Kloskowska – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, która w ramach wolontariatu pomaga w organizacji wydarzenia.

Organizatorami konkursu są: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Pomorski Związek Żeglarski oraz Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum” w Słupsku. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ