< Powrót
19
czerwca 2019
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera
Polish Match Tour

Polish Match Tour: Mocna stawka na meczach w Świnoujściu

Do centrum Świnoujścia po raz szósty powracają regaty Polish Match Tour. Czas na kolejny pokaz emocjonujących pojedynków na wodzie w wykonaniu najlepszych zawodników match racingowych, którzy w Świnoujściu walczyć będą o punkty Pucharu Świata i punkty do cyklu European Match Race Tour.

Po pięciu latach organizacji w Świnoujściu regat Pucharu Świata, Mistrzostw Europy w 2014, Mistrzostw Świata Juniorów w 2015 roku oraz Mistrzostw Europy Juniorów 2017 roku,  w tym roku organizatorzy Polish Match Tour powracają ponownie na Świnę.

Dotychczasowe imprezy pokazały, że regaty najwyższej międzynarodowej rangi można organizować w centrum Świnoujścia, zapewniając nie lada atrakcje mieszkańcom i turystom. Regaty odbędą się na sześciu identycznych jachtach klasy TOM28 dostarczanych przez organizatorów. Będzie można zobaczyć je w najbliższy weekend podczas regat meczowych w najlepszym wydaniu.

Świnoujście Match Race będzie w tym roku ponownie częścią żeglarskiego święta Dni Morza. Podczas gdy nabrzeże portowe w Świnoujściu gościć będzie jednostki wojskowe i żaglowce, na Świnie toczyć się będzie walka znakomitych sterników meczowych, w odległości dosłownie kilku metrów od nabrzeża. Takie atrakcje dostępne dla wszystkich, którzy odwiedzą Marinę Świnoujście w dniach 21 do 23 czerwca.

– Zależy nam na budowaniu marki Świnoujścia jako miasta – organizatora imprez żeglarskich o najwyższej randze – mówi Maciej Cylupa, organizator Polish Match Tour. – Zeszłoroczne regaty zyskały najwyższy współczynnik ze wszystkich regat Grade2  na całym świecie i ponownie zdobyły uznanie zawodników i przedstawicieli międzynarodowej federacji żeglarskiej. Świnoujście to już stały punkt na regatowej mapie świata, a Świna to bardzo atrakcyjny akwen dla turystów i kibiców, którzy spektakularne zmagania żeglarskie mają podane na wyciągnięcie ręki co jest unikalne dla tej dyscypliny sportu. Dla zawodników prąd rzeki w kanale portowym i wymagający zmienny wiatr to naprawdę duży sprawdzian ich umiejętności technicznych i taktycznych.

W ciągu trzech dni regat planowane jest rozegranie ponad 60  wyścigów, w tym fazy eliminacyjnej oraz półfinałów i finałów w systemie play-off. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie dziesięcioosobowa międzynarodowa komisja sędziowska z arbitrami z Niemiec, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji i Polski.Na starcie zobaczymy 11 załóg, między innymi zawodników z Niemiec, Holandii, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Danii i Polski.

– Lista startowa jest mocna – wyjaśnia Cylupa. – Mamy aż pięciu zawodników z czołowej 30 rankingu Pucharu Świata: van Beeka z Holandii, Whitfielda z Wielkiej Brytanii oraz Patryka Zbroję, Piotra Harasimowicza i Szymona Szymika z Polski. Na pewno do walki włączy się dwukrotny mistrz Polski Rafał Sawiki i pięciokrotny, najbardziej utytułowany sternik meczowy w Polsce Przemek Tarnacki. Niespodzianka mogą być młody Emil Kjaer z Danii,  który wygrał październikowe regaty PMT w Rybniku i był groźny podczas Germany Match Race przed dwoma tygodniami.

Z regat będzie prowadzona obszerna relacja video na żywo na profilu facebookowym Polish Match Tour.

Lista Startowa Świnoujście Match Race Grade 2:

Imię Nazwisko Kraj ranking
1 Patryk Zbroja POL 8
2 Piotr Harasimowicz POL 16
3 Jelmer van Beek NED 18
4 Matt Whitfield GBR 21
5 Szymon Szymik POL 25
6 Emil Kjaer DEN 50
7 Przemysław Tarnacki POL 59
8 Rafał Sawicki POL 104
9 Jens Hartwig GER 124
10 Bernardo Low-Beer BRA 218
11 Igor Tarasiuk POL 221

Organizatorem regat jest Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour  oraz MT Partners i OSiR Wyspiarz. Bazą regat jest Marina Świnoujście. Wyścigi planowane są od piątku 21 czerwca do 23 czerwca a organizatorzy zapraszają do Mariny i przed ekrany komputerów do śledzenia regat !

PODZIEL SIĘ OPINIĄ