< Powrót
7
maja 2019
Tekst:
Maciej Cylupa
Zdjęcie:
Gwidon Libera
Polish Match Tour

Polish Match Tour: Patryk Zbroja obronił tytuł w Szczecinie

Zakończyły się podwójne regaty Polish Match Tour w Szczecin. Przez cztery dni rywalizacja odbyła się na jeziorze Dąbie, piąty finałowy dzień rozegrano na Odrze w centrum miasta. Udział wzięło 13 zespołów z Danii, Estonii, Brazylii, Szwecji, Francji, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Polski.

Rozegrano WarmUp grade3 oraz Szczecin Match Race grade2. W obu regtach triumfował Patryk Zbroja, pozostając niepokonanym w Szczecinie przez cztery ostatnie imprezy!

Pierwsze regaty to tradycyjna rozgrzewka, czyli WarmUp. Z uwagi na tylko dwudniową rywalizację, mają one rangę Grade3, mimo że stawka zawodników przewyższała wymaganie na Grade2. Od samego początku świetnie radził sobie Zbroja, wygrywając 10 z 11 wyścigów i pewnie awansując do półfinałów. Za nim walkę o drugie miejsce stoczyli Rafał Sawicki oraz niespodziewanie dobrze pływający Matt Whitfield z Wielkiej Brytanii. Obaj zakończyli eliminacje z 9 wygranymi. Do zajęcia czwartego miejsca chętnych było już bardzo dużo, bo zaciętą walkę do ostatniego wyścigu stoczyli Jabłkowski, Harasimowicz, Kling (SWE), Pierroz (FRA) i Eriksson (FIN). Ostatecznie wygrał ten pierwszy, gromadząc 6 pkt, tyle samo co pozostali i raptem 1 więcej niż finalnie ósmy Fin.

Półfinały to pewna wygrana 2-0 Zbroi z Jabłkowskim i emocjonujący mecz Sawickiego z Brytyjczykami, z którego zwycięsko, po błędzie Sawickiego wyszedł Whitfield, wygrywając 2-1. W meczu o trzecie miejsce podrażniony Sawicki nie dał szansy Jabłkowskiemu, a w dużym finale Zbroja nie bez trudu 2-1 pokonał Whitfielda wygrywając regaty WarmUp.

To co się działo w czasie pierwszych regat, przy silnym porywistym wietrze było tylko przedsmakiem emocji w drugich regatach, czyli Szczecin Match Race. Do stawki zawodników dołączył 6 sternik świata, Mati Sepp i pierwszego dnia zszedł z wody niepokonany. W siódmej serii wyścigów (flighcie), w wyniku kolizji Zbroi i Sawickiego zostały uszkodzone dwa maszty, z czego jeden złamany. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń, ale zawody trzeba było kontynuować już tylko na czterech jachtach. Mimo tego, w ciągu dwóch dni udało się rozegrać Round Robin, czyli eliminacje każdy z każdym, łącznie 66 wyścigów.

Walka o drugie pierwsze miejsca premiowane bezpośrednim awansem do półfinałów stoczyła się między francuzem Pierroz, Zbroją, Seppem i młodym Duńczykiem Jeppe Borchem, wzmocnionym na te regaty przez słynnego duńskiego meczowca Joachima Aschenbrennera. Wygrał, mimo karnego punktu za stratę masztu Zbroja i Pierroz. Pozostali dostali szansę awansu poprzez ćwierćfinały, do których awansował jeszcze Harasimowicz, pokonując w decydującym wyścigu Jabłkowskiego.

W niedzielę, akwen regat zmieniono z jeziora Dąbie na Odrę w samym centrum Szczecina. W trudnych warunkach, przy zmiennym w sile i kierunku wietrze, nie udało się dokończyć ćwierćfinałów przy stanie 1-1 w obu meczach Harasimowicz – Borch i Sepp – Whitfield. Udało się natomiast rozegrać półfinały. Zbroja wybrał jako przeciwnika młodego Francuza i był to dobry wybór, po Polacy wygrali 2-0. W drugim Borch z Seppem po dwóch zaciętych pojedynkach, nie pozbawionych błędów, stoczyli zacięty, pełen emocji mecz decydujący o awansie do finału. Wygrali Duńczycy i oni zmierzyli się ze Zbroją w finale.

Ostatecznie Polacy w składzie Patryk Zbroja, Maciek Gonerko, Krzysztof Żełudziewicz i Marcin Zubrzycki reprezentujący KS Dobra Marina ze Szczecina zwyciężyli w również w tych regatach.

Klasyfikacje końcowe:

Szczecin Match Race, 3-5 maja, Grade 2:

 1. Patryk Zbroja Klub Sportowy Dobra Marina
  2. Jeppe Rørholm Borch– Team Faraway DEN
  3. Aurélien Pierroz – MatchAgain by Normandy Elite Team – FRA
  4. Mati Sepp – EESTI MATCH RACE LIIT – EST
  5. Matt Whitfield – Dragon Racing – GBR
  6. Piotr Harasimowicz – HRMRacing Team
  7. Szymon Jabłkowski – Jablkowski Sailing Team
  8. Rafał Sawicki – Sawicki Racing
  9. Sylvain Escurat CVSAE – Team Pari Match – FRA
  10. Kim Kling  – Caprice Match Racing Team – SWE
  11. Jon Eriksson – FIN
  12. Bernardo Low-beer – BRA

PMT WarmUp, 1-2 maja, Grade 3:

 1. Patryk Zbroja– Klub Sportowy Dobra Marina
  2. Matt Whitfield – Dragon Racing
  3. Rafał Sawicki – Sawicki Racing
  4. Szymon Jabłkowski – Jablkowski Sailing Team
  5. Piotr Harasimowicz – HRMRacing Team
  6. Kim Kling – Caprice Match Racing Team
  7. Aurélien Pierroz – MatchAgain by Normandy Elite Team
  8. Jon Eriksson
  9. Sylvain Escurat – CVSAE – Team Pari Match
  10. Jeppe Rørholm Borch
  11. Bernardo Low-beer
  12. Michał Brzozowski

Szczecin Match Race był pierwszą tegoroczną rundą światowego cyklu Match Race Super League, skupiającego wybranych 12 regat z 5 kontynentów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin, a zarazem w strategię promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Zawsze jeden z dni wyścigowych odbywa się na jednym z najbardziej spektakularnych akwenów w Polsce czyli na Odrze, między Wałami Chrobrego i Wyspą Grodzką, przybliżając żeglarstwo sportowe mieszkańcom miasta.

Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour i MT Partners. Bazą jest Nort East Marina na Wyspie Grodzkiej oraz Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie. Z regat prowadzona był transmisja video na żywo na profilu Facebook.

Partnerami regat są Miasto Szczecin, Sail – Żeglarski  Szczecin, Pomorze Zachodnie, North East Marina Szczecin, Marina Trzebież, D.A.D – Texet Polska oraz GoPro, AVA Marine, Harken, Teknos – Oliva, Bryt Sails i wodoaktywni.com.

Więcej informacji: polishmatch.pl

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2019 cykl składa się z 7 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ