< Powrót
17
kwietnia 2018
Tekst:
MT Partners
Zdjęcie:
Gwidon Libera
Polish Match Tour Rybnik

Polish Match Tour: Polacy górą w Rybniku!

14 i 15 kwietnia rozegrane zostały regaty Rybnik PMT Spring Cup zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach wzięło udział 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec, Portugalii, Danii i Nowej Zelandii. Po zaciętej walce zwyciężyła załoga Szymona Jabłkowskiego.

W sobotę rozegrano 18 wyścigów eliminacyjnych w dwóch grupach. Niestety spadek siły wiatru popołudniu uniemożliwił dokończenie eliminacji. Zostały przełożone na następny dzień. W niedzielę warunki były korzystne, organizatorom udało się dokończyć eliminacje i przeprowadzić kolejne rundy regat.

Do ćwierćfinałów awansowało osiem najlepszych załóg, które spotkały się w parach w meczach do dwóch wygranych wyścigów. Do półfinałów awansowały dwie załogi polskie (Szymik, Jabłkowski) oraz aktualny wicemistrz Europy Afonso Leite i Nowozelandczyk Toby Austin-Fraser. Półfinały nadspodziewanie pewnie wygrały 2-0 obie polskie załogi i już było jasne, że regaty wygrają Polacy.

W meczu o trzecie miejsce Leite pewnie pokonał żeglarzy z Nowej Zelandii. Natomiast przebieg finału to scenariusz na dobry film sensacyjny. Bardzo zacięte pojedynki, częsta zmiana prowadzenia, dużo kar i walka do ostatnich metrów, tak wyglądały trzy wyścigi finałowe.

Pierwszy wygrał Jabłkowski, w drugim też linię mety jako pierwszy przekroczył Jabłkowski, jednak sędziowie nie anulowali mu kary, którą otrzymał wcześniej i zwycięstwo zostało przyznane Szymikowi. Po starcie do trzeciego wyścigu wydawało się, że nic nie może odebrać wygranej Szymikowi, ponieważ Jabłkowski nie dość, że otrzymał karę jeszcze przed startem, to dodatkowo wykonał falstart i musiał wracać na linię startu. Mimo tego, wykorzystując zmienny wiatr i dekoncentrację pewnego już wygranej Szymika, Jabłkowski dogonił rywali, zmusił ich do błędu, anulował swoją karę i dopłynął do mety pierwszy, zapewniając sobie zwycięstwo w całych regatach.

Klasyfikacja końcowa:
1. Szymon Jabłkowski- Jablkowski Sailing Team
2. Szymon Szymik – Szymik Racing
3. Afonso Falcão Leite – POR
4. Toby Austin-Fraser – NZL – Toblataxe Racing
5. Jens Hartwig – GER – HARTWIG Match Team
=. Emil Kjaer – DEN
7. Wiktor Kobryń
8. Piotr Harasimowicz – HRMRacing Team
9. Paweł Ejsmont – This1
10. Tomasz Kulesza – Delphia Yachts Podlaski Żeglarski Klub Sportowy Dżygit

Regaty odbyły się na Zalewie Rybnickim. Sędziowane były na wodzie przez czterech arbitrów z Niemiec, Austrii, Estonii i Polski. Organizatorzy zapewnili zawodnikom cztery jednakowe regatowe jachty Skippi 650 Match.

Organizatorem Rybnik Spring Cup byli MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – Polish Match Tour. Partnerami zaś miasto Rybnik, D.A.D – Texet Polska oraz AVA, Harken, Bryt Sails i wodoaktywni.com.

Kolejne regaty PMT to bardzo mocno obsadzone międzynarodowe regaty WarmUp i Szczecin Match Race, które odbędą się w dniach 28 kwietnia – 1 maja.

Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2018 cykl składa się z siedmiu imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ