< Powrót
4
sierpnia 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Filip Lipski
Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

Półmetek części pierwszej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie 2018

Za nami trzy dni zmagań młodych żeglarzy w klasach Laser 4,7 dziewcząt i chłopców, Laser Radial dziewcząt i chłopców, 420 oraz L’Equipe w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, która odbywa się na Jeziorze Goczałkowickim w Goczałkowicach Zdroju.

W środę 1 sierpnia rozpoczęła się w Goczałkowicach Zdroju Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w żeglarstwie. W ciągu trzech dni rywalizacji udało się przeprowadzić po siedem wyścigów w każdej klasie. Regaty potrwają do 5 sierpnia.

W klasie Laser 4,7 dziewcząt liderką jest Klara Sobczak (ChKŻ Chojnice), ale dwa punkty traci do niej znajdująca się na drugim miejscu Natalia Nadrzewia (UKS Zalew Kielce). Kolejne dwa punkty dalej plasuje się Lilly May-Niezabitowska (JK Kotwica Tarnobrzeg), więc walka o miejsca na podium będzie bardzo zacięta.

Wśród chłopców prowadzi Filip Miłoszewski (UKS Barnim Goleniów) przed Przemysławem Machowskim (MKS Dwójka Warszawa) i Igorem Kuczysem (MKŻ Arka Gdynia). Pierwszego i drugiego zawodnika klasyfikacji dzielą trzy punkty. Natomiast między Machowskim a Kuczysem jest aż szesnaście punktów różnicy, na co wpływ miał głównie falstart przy wywieszonej czarnej fladze w wyścigu numer dwa.

Zacięta rywalizacja toczy się także w Laserze Radialu dziewcząt, gdzie dwie pierwsze zawodniczki mają taki sam dorobek punktowy. Pierwsza jest Julia Rogalska (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), drugie miejsce zajmuje Natalia Kuczys (MKŻ Arka Gdynia), a na trzeciej pozycji z dwupunktową stratą do prowadzącej dwójki znajduje się jej klubowa koleżanka Kinga Brzóska.

U chłopaków liderujący Mateusz Grzempa (ChKŻ Chojnice), który wygrał aż cztery wyścigi, ma już dziesięć punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji Konstantym Sawickim (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), a aż trzydzieści nad znajdującym się na trzeciej lokacie Jakubem Ławickim (MKŻ Arka Gdynia).

W klasie 420 prowadzą Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (ChKŻ Chojnice). Drugą pozycję zajmują Zofia Korska i Karolina Cendrowska (MKS Dwójka Warszawa), a trzecie są Amelia Linowska oraz Julia Chmiel (Baza Mrągowo).

Z kolei w klasie L’Equipe na czele stawki znajdują się Aleksander Hlebowicz i Amelia Kwiatkowska (Nauticus YC Olsztyn), a dwie kolejne pozycje zajmują Jakub Miszczak i Tomasz Santorowski (KS Spójnia Warszawa) oraz Anna Żynda i Jacek Argulewicz (AZS AWFiS Gdańsk).

Druga część Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie odbędzie się w tym samym miejscu w dniach 15-19 sierpnia. Zeglarze będą ścigali się w klasach Optimist dziewcząt i chłopców, Cadet dziewcząt i chłopców oraz Bic Techno 293 dziewcząt i chłopców.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ