< Powrót
6
listopada 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. SFPDN
bojerowcy

Polscy bojerowcy wracają na lód!

Sejmikiem i kursokonferencją rozpoczęli nasi żeglarze lodowi przygotowania do sezonu. Przed nimi też pierwsze regaty – Johnny Köhler Cup & All Saints Regatta – które rozpoczną się 17 listopada w Finlandii.

26 reprezentantów środowiska bojerowego z całej Polski spotkało się w sobotę 4 listopada w Giżycku na sejmiku sprawozdawczym stowarzyszenia Flota Polska DN i kursokonferencji. Wydarzenie było pierwszym akcentem rozpoczynającego się sezonu bojerowego 2023-2024.

– Dużo czasu poświęciliśmy na dyskusję na temat zachęcania młodzieży do uprawiania żeglarstwa lodowego – opowiada Marek Stefaniuk, komandor Floty Polskiej DN. – Efektem jest powołanie zespołu, w składzie Jerzy Henke, Tomasz Skawiński i Waldemar Leszkiewicz, który będzie współpracował z Jerzym Sukowem, koordynatorem ds. juniorów. Zrobiliśmy już wywiad wśród klubów, gdzie były i są tradycje bojerowe i otrzymaliśmy listę zawodników chętnych, żeby spróbować swoich sił w Ice-Opti, w przyszłości może i na DN. Ustaliliśmy też, że spróbujemy pozyskać sponsorów i zorganizować dzieciom wyjazd na mistrzostwa świata i Europy juniorów i seniorów, żeby w ten sposób ułatwić im start.

Sejmik był też okazją do zaprezentowania filmu o starcie Polaków w tegorocznych mistrzostwach Europy, który nakręcił Herkules Pierewoj. Produkcja w najbliższym czasie zostanie udostępniona online.

Delegaci przyjęli również kalendarz imprez bojerowych na sezon 2023-2024, w którym znalazło się 13 krajowych regat. Otwiera go Biała Wstęga Jeziora Rychnowskiego, planowana w dniach 16-17 grudnia. Najważniejszymi imprezami są zaś mistrzostwa świata i Europy DN, DN Junior i Ice Opti na Litwie (3-10 lutego), Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie DN (24-25 lutego), mistrzostwa Polski w klasach DN Junior i Ice-Opti (2-3 marca) oraz mistrzostwa Polski w klasie DN Juniorów Młodszych (16-17 marca).

Choć do pierwszej polskiej imprezy pozostał ponad miesiąc, nasi bojerowcy już niedługo zainaugurują sezon na lodzie podczas Johnny Köhler Cup & All Saints Regatta.

– Impreza odbędzie się w dniach 17-19 listopada w Finlandii – dodaje Stefaniuk. – Finowie mają doskonałe prognozy pogody i prawdopodobnie nie będzie trzeba jechać tak daleko na północ jak w zeszłym roku, a tylko około 350 km od Helsinek. Wczoraj było tam 10 centymetrów lodu, zapowiadany jest mróz -7 w nocy, a -5 za dnia, a wiatr 3 m/s. To mogą być doskonałe regaty!

Kalendarz Floty Polskiej DN na sezon 2023-2024

Strona Floty Polskiej DN

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ