< Powrót
27
października 2016
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle

Polscy Optimiściarze jadą do Berlina

W weekend 29-30 października w Berlinie odbędzie się Opti Team Cup. W regatach klasy Optimist weźmie udział 16 teamów z 13 państw. Wśród nich dwie drużyny z Polski.

Impreza organizowana jest przez Potsdamer Yacht Club w Berlinie od 1988 roku. Są to drużynowe regaty w klasie Optimist, w których startują najlepsi zawodnicy z każdego kraju.

– W regatach drużynowych konkuruje ze sobą po czterech zawodników z dwóch teamów – tłumaczy Arkadiusz Komorowski, prezes Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Opti CWM w Gdyni i członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. – Wyścig jest krótki, trwa około 10 minut i polega na różnych zagraniach teamracingowych i doskonałej znajomości przepisów. Chodzi o to, żeby jak najszybciej dopłynąć do mety przed przeciwnikiem, a jeżeli nie jesteśmy w stanie zrealizować tego planu, to tak taktycznie płynąć, żeby zepchnąć rywala na dalsze miejsce. To bezpośrednia walka na wodzie, bardzo wyczerpująca i duże emocje.

Nie jest to pierwszy udział Polaków w regatach w Berlinie – w 2014 roku nasz team zwyciężył, dzięki czemu rok później mogliśmy wystawić dwie ekipy. W 2015 roku ponownie zwyciężyła polska drużyna, a druga zajęła dwunaste miejsce. W najbliższy weekend na wody jeziora Großer Wannsee też wypłyną dwie polskie załogi.

– Prestiż Opti Team Cup jest duży, przyjeżdżają tam najlepsze drużyny z całej Europy – mówi Arkadiusz Komorowski. – W polskim teamie również są czołowi zawodnicy, zarówno w pływaniu flotowym, jak i załogowym. Mamy więc szansę powtórzyć wcześniejsze sukcesy.

W regatach wezmą udział: Patryk Kosmalski, Mateusz Grzempa, Kacper Żywiczka (Chojnicki Klub Żeglarski), Tomasz Lewandowski (KS AZS AWFiS Gdańsk), Jakub Wiedeheft (MKŻ Arka Gdynia) – w teamie Polska 1. A także Jakub Ławicki, Aleksander Ponto, Zuzanna Figel, Pola Schmidt i Julia Schmidt (UKŻ Opti CWM Gdynia) – w załodze  Polska 2. Trenerami są Karol Jączkowski z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i Arkadiusz Komorowski.

Pierwsze wyścigi rozpoczną się w sobotę, 29 października o godzinie 12. Zakończenie regat i rozdanie nagród odbędzie się w niedzielę 30 października, nie później niż o 16.30.

Strona imprezy

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ