< Powrót
12
września 2018
Tekst:
Andrzej Mielicki, EG
Zdjęcie:
Krzysztof Komorowski
Fromborska Jesień 2018

Polscy i rosyjscy żeglarze ścigali się w międzynarodowych regatach Fromborska Jesień 2018

8 września we Fromborku na Zalewie Wiślanym odbyły 60 Międzynarodowe Regaty Fromborska Jesień 2018. W regatach wzięły udział 44 załogi, w tym  duża liczba z Rosji.

Jachty ścigające się w formule przelicznikowej KWR podzielono na trzy grupy, w zależności od współczynnika. Jedna grupa składająca się z sześciu załóg ścigała się w kategorii Open.

Po uroczystym otwarciu z udziałem burmistrz Fromborka Małgorzaty Wrońskiej oraz przedstawicielki współorganizatora regat Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Elblągu – dyrektor Grażyny Kluge, a także sponsorów, odbyła się odprawa kapitanów. Omówiono trasę wyścigu i procedurę startu oraz podano komunikat odraczający start na godzinę 11.30.

Po wyjściu jachtów na wodę z każdą chwilą pogarszały się warunki pogodowe, padał deszcz, rosła siła wiatru, tworzyła się też wysoka, krótka fala charakterystyczna dla Zalewu Wiślanego. O 11.45 Komisja Regatowa przerwała procedurę startu, odwołała wyścig i droga radiową skierowała jachty do portu we Fromborku. Po kolejnej odprawie kapitanów zdecydowano się jeszcze raz, o 14, wystartować jachty.  Wyścig odbył się w zdecydowanie lepszych warunkach pogodowych.

Po powrocie jachtów do portu odbyło się zakończenie regat, ogłoszenie wyników i losowanie nagród dla uczestników. W grupie KWR 1 zwycięzcą został jacht „Nevo”, w KWR 2 zwyciężyła „Tamara”,a w KWR 3 –  „Kapka 2”. W grupie Open wygrał jacht „Carpe Diem”.

Lista mety

PODZIEL SIĘ OPINIĄ