< Powrót
6
listopada 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Ilustracja:
Marcin Świetlik
satelitę

Polscy studenci zbudowali satelitę z żaglem

Rakieta Falcon 9 w poniedziałek 19 listopada wyniesie na orbitę satelitę PW-Sata2, wybudowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej. Będzie on wyposażony w żagiel do deorbitacji.

PW-Sata2 zbudowany został przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego. Jest to drugi taki projekt młodych naukowców z Politechniki Warszawskiej – w 2012 PW-Sata został pierwszym polskim satelitą. Na bazie tamtych doświadczeń 19 listopada za pomocą rakiety Falcon 9, stworzonej przez firmę SpaceX słynnego Elona Muska, na orbitę wyniesiony zostanie PW-Sata2.

Jedną z najważniejszych części satelity będzie nowatorski system deorbitacyjny, składający się w kwadratowego żagla o powierzchni 4 m2. Żagiel ma zwiększyć opór aerodynamiczny satelity, co może pozwolić na skrócenie deorbitacji (sprowadzenie z orbity do atmosfery) z dwudziestu lat do kilku miesięcy. Dlaczego to jest takie ważne?

Zgodnie z szacunkami naukowców od 1957 roku ludzie umieścili na orbicie około 7000 satelitów, z czego aktywnych jest tylko około 1600. Niedziałające stanowią zagrożenie dla innych statków kosmicznych, w tym załogowych oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na dodatek m.in. w wyniku kolizji pomiędzy niedziałającymi satelitami powstają kosmiczne śmieci, których liczba na niskiej orbicie okołoziemskiej wynosi ponad pół miliona.

Żagiel montowany na nowo wystrzeliwanych satelitach może pozwolić na ich szybką deorbitację i w efekcie całkowite spalenie w atmosferze.

Satelita PW-Sata2 zostanie wyniesiony na orbitę 19 listopada. Przez pierwszy tydzień naukowcy będą sprawdzali działanie podzespołów, a po dwunastu dniach rozpoczną eksperymenty. Po około czterdziestu dniach, czyli pod koniec grudnia 2018 roku, otwarty zostanie żagiel deorbitacyjny. Po około roku satelita spłonie w ziemskiej atmosferze.

PW-Sata2 jest wyposażony w odbiornik radiowy, dzięki czemu radioamatorzy będą mogli odbierać i odczytywać informacje nadawane przez satelitę. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie projektu.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ