< Powrót
11
marca 2021
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
mat. prasowe
Zofia Klepacka mistrzostw Europy
Zofia Klepacka jest w ścisłej czołówce.

Polscy windsurferzy w czołówce mistrzostw Europy

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) zajmuje drugie miejsce po dwóch dniach mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie RS:X. Wśród mężczyzn Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) jest czwarty, a Radosław Furmański (Dobrzyński Klub Żeglarski) piąty. W Vilamourze (Portugalia) odbywają się także mistrzostwa świata w innej olimpijskiej klasie – 470. Załoga Agnieszka Skrzypulec i Jola Ogar na razie na miejscu 11.

Pierwszy etap regat upłynął pod znakiem kapryśnego wiatru. Windsurferzy z klasy RS:X ścigają się od wtorku 9 marca. Pierwszego dnia udało się rozegrać tylko jeden wyścig, a kolejny był kilka razy przerywany przez sędziów z powodu gasnącego wiatru. Drugiego rozegrano aż trzy wyścigi, ale w słabym wietrze. Świetnie w tych warunkach poradziła sobie Zofia Klepacka, która we wszystkich czterech wyścigach meldowała się na mecie w ścisłej czołówce. Miejsca 3, 7, 3, 2 dają jej aktualnie drugą pozycję w klasyfikacji generalnej, ze stratą pięciu punktów do prowadzącej Charline Picon. Francuzka to mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro. W słabszym wietrze słabiej pływała w środę 10 marca Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski), która zajmuje 11 miejsce.

Zofia Klepacka i Maja Dziarnowska.

Medalowe apetyty i co najważniejsze szanse, mają zarówno Piotr Myszka i Radosław Furmański. Ten pierwszy przed samymi mistrzostwami wygrał regaty przygotowawcze Portugal Grand Prix, a w trwających mistrzostwach Europy udowadnia, że jego forma jest wysoka. Nasz reprezentant na igrzyska w Tokio zanotował tylko jeden słabszy wyścig, w pozostałych trzech plasował się w czołówce i ma doskonałą pozycję do ataku na miejsca medalowe. W podobnej sytuacji jest Radosław Furmański, który w klasyfikacji generalnej ma tyle samo punktów co Piotr Myszka. Prowadzi reprezentant Izraela, Ofek Elimelech.

Radosław Furmański.

– Na razie wiatr rozdaje karty w tych mistrzostwach – mówi Piotr Myszka. – Pływam w miarę równo, z czego jestem zadowolony. Mam niewielką stratę do prowadzących, mamy jeszcze przed sobą sześć wyścigów i dla pierwszej dziesiątki wyścig medalowy. Jest zatem jeszcze możliwość poprawienia tego wyniku. Nie ukrywam, że przyjechałem tu po medal, ale też nie jest to docelowa impreza. Szczyt formy ma przyjść na igrzyska olimpijskie.

Piotr Myszka.

W szczytowej formie z pewnością nie są Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKŻ Wiking Toruń). Załoga w klasie 470, która reprezentować będzie nasz kraj na igrzyskach w Tokio, podczas mistrzostw świata w Portugalii pływa nierówno. Potrafią skończyć wyścig zarówno na drugim miejscu, jak i pod koniec drugiej dziesiątki. W efekcie, po trzech dniach rywalizacji i siedmiu wyścigach Polki zajmują 11 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar.

– Na razie nie potrafimy rozszyfrować, co wiatr ma do powiedzenia – mówi Zdzisław Staniul, trener Agnieszki Skrzypulec i Joli Ogar. – Regaty odbywają się na Atlantyku, ale przez większość czasu warunki na wodzie są jak na jeziorze. Dziewczyny walczą jednak do końca w każdym wyścigu, nie odpuszczają, bez względu na to, czy płyną w czołówce, czy w drugiej dziesiątce. Z niecierpliwością czekamy na kolejne dni regat.

Medalistów mistrzostw świata w klasie 470 poznamy w sobotę 13 marca. Tego samego dnia zapadną rozstrzygnięcia w mistrzostwach Europy w windsurfingowej klasie RS:X.

Wyniki RS:X
Zmagania RS:X

Wyniki 470
Zmagania 470

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ