Polscy żeglarze ze świata po raz piąty spotkali się w Gdyni
W Gdyni rozegrano V Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. inż. Tadeusza Wendy. Pogoda stanęła na przeszkodzie regat w sobotę, dlatego żeglarzom zaliczono wyniki z piątkowych zmagań. Startowało ponad 100 żeglarzy z 13 krajów.
Otwarcie V Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich odbyło w piątek 21 czerwca w gdyńskiej Marinie Yacht Park. Uroczystość otworzył i poprowadził przedstawiciel rektora Akademii Marynarski Wojennej w Gdyni komandor Arkadiusz Sobieraj.
Uczestniczyli w niej m.in. Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka budowniczego gdyńskiego portu Tadeusza Wendy, patrona mistrzostw, Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, partnera strategicznego imprezy, Tomasz Różniak, przewodniczący Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, organizatora zawodów, Teresa Bysewska, przewodnicząca Komisji Sportu w Urzędzie Miasta Gdyni oraz Tomasz Dybek, menedżer Marina Yacht Park w Gdyni.
W trakcie uroczystości otwarcia polonijnych mistrzostw tradycyjnie złożono kwiaty pod pomnikiem inż. Tadeusza Wendy. Hanna Wenda-Uszyńska dziękując za zaproszenie przypomniała, że jej dziadek, który “kochał młodych, kochał sport”, zapewne cieszyłby się z tak wspaniałej grupy reprezentującej Polaków z całego świata, która pojawiła się pod pomnikiem.
– Jestem szczęśliwa, że kolejny raz jestem w Gdyni – powiedziała. – Każda podróż do tego miasta jest dla mnie szczególna ze względu na ukochanego dziadka. A wy przyjeżdżając na te regaty jesteście wszyscy zwycięzcami.
Bogusław Witkowski witając Polonusów zwrócił uwagę na obecność wśród nich wielu znamienitych przedstawicieli Polonii w tym m.in. Andrzeja Kowalczyka, znanego żeglarza i wydawcy z Francji, który do Gdyni przyjechał wraz z synem Jeanem Jacquesem, który ma na swoim koncie opłynięcie świata jachtem.
A potem rozpoczęły się regaty. W piątek, 21 czerwca warunki do żeglowania były zdecydowanie lepsze niż w sobotę, 22 czerwca. Drugiego dnia, ze względu na aurę, organizatorzy zdecydowali się na odwołanie regat i zaliczenie wyników z pierwszego dnia jako ostatecznych.
Wśród 23 załóg ścigających się na jachtach klasy 2020 zmagania na Zatoce Gdańskiej podzielono na te ze sternikiem od organizatorów i bez sternika od organizatorów. W tej pierwszej kategorii wygrała załoga Klubu Kibica Boconowice z Czech w składzie: Jakub Wiedeheft (sternik) i Grzegorz Skupień, Andrea Skupień, Eliza Julia Skupień, Tiana Berenika Skupień.
Na drugim miejscu uplasowała się austriacka załoga Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń – Unia Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA w składzie: Jan Suchocki (sternik) oraz Emil Dyrcz, Krzysztof Micał, Rafał Draus i Małgorzata Kalvoda.
Na trzecim miejscu regaty w tej kategorii ukończyli reprezentanci Koła Olimpijczyka z Kapsztadu w RPA w składzie: Krzysztof Leński (sternik) oraz Zygmunt Kawecki, Ewa Kawecki, Iwona Krystyna Świętkowka i Andrzej Krzysztof Dziupiński (oboje Hiszpania). W tej kategorii sklasyfikowano 7 załóg.
Więcej bo 16 wystartowało w drugiej kategorii, w której triumfowali reprezentanci Polish International Club Korsarze – Żeglarska Brać z Niemiec w składzie: Eugeniusz Żychski (sternik) i Wiesław Dulny, Robert Abram oraz Dominik Miczko.
– W zeszłym roku też udało nam się wygrać, a w tym roku przygotowałem i wytrenowałem nową załogę – mówi Eugeniusz Żychski, sternik zwycięskiej załogi, który swoją przygodę z żeglarstwem zaczynał na Jeziorze Charzykowskim. – Wtedy w ekipie miałem trzech synów, a teraz troje przyjaciół z Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze. Rok temu udało się rozegrać więcej wyścigów, choć też były problemy z pogodą. Najważniejsze jest kolejne spotkanie z polskimi przyjaciółmi z całego świata. Ta impreza zainspirowała do tego bym pojechał w przyszłym roku do siostry do Chicago. Cieszę się podwójnie, bo słyszę od moich załogantów, że za rok też chcą przyjechać do Gdyni. Impreza jest kapitalnie zorganizowana i za to wszystko z całego serca dziękuję.
Drugie miejsce zajęli ich klubowi koledzy w składzie: Robert Kamiński (sternik) oraz Bruno Kamiński, Elżbieta Rogowska i Maciej Kowohl.
Na trzecim miejscu uplasowała się austriacka załoga Róży Wiatrów – Sailing Team Vienna w składzie: Tadeusz Znajkowski (sternik) oraz Hanna Studzińska, Grzegorz Tkaczyk, Dariusz Gaczol i Hubert Gaczol.
Organizatorami V Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy było Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Partnerami strategicznymi: Polski Komitet Olimpijski, Pomorski Związek Żeglarski oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Mecenat finansowy sprawowało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronat honorowy sprawował Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Głównym patronem medialnym była Polonijna Agencja Informacyjna. Patronem medialnym był portal Żeglarski.info a partnerem Marina Yacht Park.