< Powrót
29
października 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera, ligazeglarska.pl
sezon 2022

Polska Liga Żeglarska z planami na sezon 2022 – zapisy do 15 listopada

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej opublikowali kalendarz regat, regulamin i otworzyli zapisy na sezon 2022. Bez zmian pozostają dwa poziomy rozgrywek oraz 4 rundy na każdym z nich. W kwietniu planowane są kwalifikacje dla nowych klubów. W lidze wystartuje 36 klubów, zgłoszenia do 15 listopada.

Zasady rywalizacji w Lidze są bardzo przejrzyste i proste. Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair.

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te jednakowe i gotowe do regat dostarczane i serwisowane są przez organizatora. Zawodnicy dostają do dyspozycji flotę identycznych, nowoczesnych, genakerowych jachtów regatowych klasy RS21.

– Dostarczamy zawodnikom jednakowe jachty, więc o wyniku decydują umiejętności, taktyka i pewnie trochę szczęścia – wyjaśnia Maciek Cylupa, dyrektor cyklu. – Poza tym jest to ekonomiczna forma udziału w rywalizacji na wysokim sportowym poziomie. Poza wpisowym dochodzą oczywiście koszty dojazdu i pobytu załogi, ale sumując wszystkie koszty, sezon startów w Lidze wychodzi dużo taniej, niż przy konieczności posiadania własnego jachtu, jego transportu po Polsce, obsługi, slipowania, zakupu żagli, remontów i wymiany osprzętu.

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ, a pierwsze cztery kluby Ekstraklasy otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów rozgrywanych w St. Petersburgu, Kilonii, St. Moritz i Porto Cervo. 4 najgorsze kluby w Ekstraklasie spadną do 1 Ligi, a w ich miejsce awansują najlepsze 4 kluby z 1 Ligi.

Sezon 2021 był dla Polskiej Ligi Żeglarskiej trudnym sprawdzianem. Przełomową informacją było ogłoszone przez organizatorów w marcu nowej floty dziewięciu jednakowych, nowoczesnych jachtów klasy RS21. Ta zmiana spowodowała podniesienie poziomu sportowego i pozwoliła na powiększenie obu poziomów Ligi z 12 do 18 zespołów w każdym. Pomimo tego, wzrost liczby zgłoszeń był imponujący i potrzebne było rozegranie kwalifikacji do 1 Ligi. Cztery załogi pożegnały się z udziałem w tegorocznej rywalizacji. Finalnie na liniach startu stanęło 36 klubów, podzielonych na Ekstraklasę i 1 Ligę, które wzięły udział w 4 rundach rozegranych w Sopocie, Gdyni, Szczecinie i Warszawie.

Świeżo opublikowany kalendarz regat na sezon 2022 przewiduje ponownie po cztery rundy dla każdego poziomu Ligi oraz rozegranie kwietniowych kwalifikacji w przypadku dużej liczby zgłoszeń od nowych klubów. Rundy odbędą się:

Ekstraklasa:
1 runda – 21-22 maja
2 runda – 2-3 lipca
3 runda – 27-28 sierpnia
4 runda – 24-25 września

1 Liga:
1 runda – 28-29 maja
2 runda – 9-10 lipca
3 runda – 20-21 sierpnia
4 runda – 17-18 września

Kwalifikacje do 1 Ligi odbędą się 23-24 kwietnia.

Podobnie jak w obecnym sezonie Polska Liga Żeglarska planuje transmitowanie przebiegu wyścigów na żywo z komentarzem na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTube. Dodatkowo od 5 sezonów regaty można śledzić w systemie SAP Sailing Analitics.

Wszystkie informacje i regulamin można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ