< Powrót
11
sierpnia 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
YCS

Dwa polskie kluby w kwalifikacjach Żeglarskiej Ligi Mistrzów

W najbliższy weekend (11-13 sierpnia), najlepsze europejskie kluby żeglarskie będą rywalizować w pierwszej eliminacji do wielkiego finału Sailing Champions League, która odbędzie się w rosyjskim St. Petersburgu. Wśród 30 załóg reprezentujących czołowe jachtkluby z całej Europy, znalazły się dwa polskie teamy – Yacht Club Sopot oraz MBSW Giżycko.

W tym roku zasady rozgrywania Champions League zmieniły nieco format i nie ma już możliwości startu w wielkim finale bez udziału w eliminacjach. W poprzednich dwóch latach Yacht Club Sopot, jako zwycięzca Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej kwalifikował się bezpośrednio do decydujących regat w Porto Cervo. Tym razem, aby pojechać na najważniejszą imprezę ligową sezonu, wszystkie zespoły muszą przebrnąć przez eliminacje, które odbywają się w St. Petersburgu oraz w szwajcarskim St. Moritz. Aby zdobyć kwalifikację, trzeba uplasować się w pierwszej połowie stawki.

Załoga Yacht Club Sopot będzie żeglowała w składzie Mariusz Kłobucki, Damian Pietruszewski, Maciej Stompór i Rafał Sawicki.

– Cel sportowy jest jasny – podkreśla Rafał Sawicki, sternik załogi. –  Chcemy po raz trzeci z rzędu wystartować w finale. Wyzwanie jest duże, gdyż poziom w Lidze Mistrzów jest naprawdę wysoki. Jest to jednak absolutnie w naszym zasięgu, już dwa razy kończyliśmy regaty na Sardynii około 15 miejsca, a to był już etap finałowy. Liczymy również na to, że druga załoga z Polski reprezentująca Giżycko zajmie miejsce dające prawo startu we Włoszech.

Regaty już tradycyjnie rozegrane zostaną na jachtach J/70, bardzo podobnych nautycznie do Delphii24, na której rozgrywane są zawody ligowe w Polsce. Pierwsze wyścigi już w piątek 11 sierpnia, a zakończenie imprezy w niedzielę. Rywalizacja odbywać się będzie na Newie w samym centrum miasta. To dodatkowa trudność dla wszystkich załóg, z powodu występującego tam bardzo dużego prądu. Wyjątkowe są za to widoki łącznie ze słynnym Ermitażem w tle.

Druga polska załoga reprezentująca MBSW Giżycko wystartuje w składzie Marek Stańczyk, Łukasz Kacprowski, Łukasz Stefaniuk i Michał Szmul.

Transmisja na żywo z sobotnich i niedzielnych wyścigów oraz wyniki online będą dostępne na sailing-championsleague.

Poczynania polskich załóg będzie można śledzić również na Facebooku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Błękitna szkoła