< Powrót
20
października 2021
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Rolex/Kurt Arrigo
Rolex Middle Sea Race
Na starcie 42. edycji regat Rolex Middle Sea Race stanie 120 jachtów

Polskie załogi na starcie Rolex Middle Sea Race 2021

Już w najbliższą sobotę 23 października w Valletcie na Malcie rozpocznie się 42. edycja regat Rolex Middle Sea Race. W wyścigu popłynie aż pięć polskich ekip na jachtach „I Love Poland”, „Ultim’Emotion 2”, „Hobart”, „Fujimo” i „PNEUMA”.

Po raz kolejny Rolex Middle Sea Race, jeden z najważniejszych wyścigów morskich na świecie, nie dał się pandemii koronawirusa i jak co roku odbędzie się na wodach Morza Śródziemnego. Zawodnicy na swoich jachtach będą mieli do pokonania ponad 600 mil morskich, startując i kończąc na Malcie, po drodze okrążając Sycylię przez Cieśninę Mesyńską oraz opływając od zachodu wyspę Pantellerię, a od południa Lampedusę. Rekord trasy należy do jednostki „Rambler”, która w 2007 roku osiągnęła metę po 47 godzinach, 55 minutach i 3 sekundach.

W imprezie regularnie bierze udział od kilkudziesięciu do ponad stu jachtów – w 2019 roku było to 113 łódek, a w 2018 130. Jedynie przed rokiem, w związku z pandemią COVID-19, frekwencja była znacznie mniejsza i wyniosła ostatecznie 54 jednostki.

W tegorocznej edycji na liście startowej znajduje się ich 120. Wśród nich aż pięć polskich załóg: „I Love Poland” ze skipperem Grzegorzem Baranowskim (jacht typu Volvo Open 70), „Ultim’Emotion 2” z Yacht Clubu Sopot ze Zbigniewem Gutkowskim za sterami, „Hobart” ze skipperem Mirosławem Zemke (jacht typu Dehler41), „Fujimo” ze skipperem Tomaszem Kosobuckim (jacht typu Reichel Pugh 50), i „PNEUMA” ze skipperem Andrzejem Różyckim.

Rolex Middle Sea Race

Trasa regat Rolex Middle Sea Race

W ostatnich latach Polacy osiągnęli kilka dobrych wyników w tych regatach. W zeszłorocznej edycji „I Love Poland” ze skipperem Grzegorzem Baranowskim jako pierwszy minął linię mety i dzięki temu wygrał klasyfikację line honours. Zajął także trzecie miejsce w klasie IRC 1. Z kolei w 2019 roku drugi w tej samej kategorii był „Aragon”, dowodzony przez Przemysława Tarnackiego. Rok wcześniej zaś na trzeciej pozycji w klasie ORC 6 imprezę ukokończyła „Hebe V” Michała Korneszczuka.

Wyścig rozpocznie się w sobotę 23 października o godzinie 11. Śledzić go będzie można na trackingu. Zakończenie zaplanowano na następną sobotę, 30 października na godzinę 12.

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ