< Powrót
1
lipca 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fb/Fundacja Selma Racing
„Selma Racing” podczas mistrzostw świata ORC 2022.

Polskie załogi rywalizowały w mistrzostwach świata ORC 2022

W czwartek 30 czerwca w Porto Cervo zakończyły się mistrzostwa świata ORC 2022. 17 lokatę w zawodach zajął jacht „Scamp 3”, a 22 „Selma Racing”.

69 jednostek wystartowało w sobotę 25 czerwca w rozgrywanych na Sardynii mistrzostwach świata ORC 2022. Rywalizowały w trzech grupach: A (16.400 ≥ CDL > 11.590), B (11.590 ≥ CDL > 9.770) i C (9.770 ≥ CDL > 8.560). W ciągu sześciu dni regat przeprowadzono siedem wyścigów. Sześć przybrzeżnych i jeden pełnomorski o długości, w zależności od grupy, od 137 do 169 Mm.

W grupie B w zmaganiach uczestniczyły dwa polskie jachty: „Scamp 3” ze sternikiem Maciejem Gnatowskim i „Selma Racing” z Arturem Skrzyszowskim. Pierwszy z nich zajął siedemnaste, a drugi dwudzieste drugie miejsce.

– Impreza była wymagająca – przyznaje Artur Skrzyszowski, sternik „Selmy Racing”. – Podczas pierwszego wyścigu – morskiego – był wiatr o sile ponad 30 węzłów i duże fale, z którymi wszyscy musieli się zmagać. Trzeba było być na pełnych obrotach przez 1,5 doby. Mamy załogę składającą się głównie z amatorów, więc najważniejsze dla nas było pojechać bezpiecznie – i to się udało. W tym pierwszym wyścigu zajęliśmy miejsce w połowie stawki. Wiele jachtów się wycofało lub zostało zdyskwalifikowanych za wpłynięcie do stref zamkniętych. W zmaganiach inshorowych zabrakło nam trochę zgrania przy silnych wiatrach. W ostatnim wyścigu zajęliśmy 17 miejsce.

„Scamp 3” podczas mistrzostw świata ORC 2022. Fot. YCCS | Studio Borlenghi

Zwycięzcą w grupie A został chiński jacht „Beau Geste”. Drugą lokatę zajęli Argentyńczycy z „From Now On”, a trzecią Włosi na „Milu’ III”. Ta ostatnia załoga była też najlepsza we flocie korynckiej skupiającej załogi amatorskie. W grupie B triumfowali Rumuni na jachcie „Essentia44”. Wyprzedzili włoską załogę na „Meli” i estońską na „Katariinie II”. We flocie korynckiej najlepszy był zaś „Sideracordis” z Włoch. W grupie C pierwsze miejsce zajęli Estończycy na „Suger 3”, a kolejne dwa Włosi – odpowiednio na jachtach Scugnizza” i „To Be”. We flocie korynckiej najlepsza była włoska jednostka „Lady Day 998”.

Nie jest to koniec regatowych emocji w najbliższym czasie. Już w niedzielę 3 lipca w Szwecji rozpoczynają się mistrzostwa świata ORC załóg dwuosobowych. W zmaganiach weźmie udział dziewięć polskich teamów, m.in. Paweł Wilkowski i Robert Wilkowski (YKP Gdynia) na jachcie „Vataha 2”, Jacek Roszyk i Marcin Dejewski (ŻLKS Poznań) na „Smoke” i Ryszard Drzymalski i Jacek Przybylak (Ocean Challenge Yacht Club) na „Konsalu”. Szczegółowe informacje o imprezie.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ