< Powrót
20
września 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
morze

Pomorscy uczniowie pływali po morzu na „Zawiszy Czarnym”

Dwugodzinny rejs po Zatoce Gdańskiej na pokładzie „Zawiszy Czarnego” i lekcja samorządności – tak wyglądał program tegorocznej, wrześniowej odsłony akcji Pomorze na Morze. Wzięło w niej udział niemal 600 uczniów pomorskich szkół.

Organizatorem przedsięwzięcia był Pomorski Związek Żeglarski. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego był partnerem głównym akcji, a marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk objął ją patronatem honorowym.

Rejsów było 20 – po cztery od poniedziałku 16 września, do piątku 20 września. Każdy z nich trwał ok. 2 godzin. „Zawiszą” dowodził kpt. Wiktor Wróblewski, a pomagała mu załoga i wolontariusze. Uczestnicy rejsów nie byli jedynie gośćmi na pokładzie. Samodzielnie wykonywali prace pokładowe, zwijali żagle, poznawali historię żaglowca i elementy jego wyposażenia.

– Było spoko – mówi Magdalena Jankowska, uczennica 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 39 w Gdyni. – Mieliśmy okazję poznać z bliska statek i przekonać się, jak to jest na morzu w czasie rejsu. Na pokładzie trochę wiało, ale mogliśmy się schować przed chłodem pod pokładem, w kubryku.

Niektórzy uczniowie mieli okazję w przeszłości pływać po morzu, jak szkolny kolega Magdy, Szymon Grela.

– Udało mi się popłynąć na okręcie – mówi Szymon. – Ale na żaglowcu jest dużo ciekawiej.

Po każdym rejsie, w siedzibie PoZŻ młodzież miała okazję spotkać się z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Była to okazja do poznania zasad funkcjonowania samorządu wojewódzkiego, podziału administracyjnego województwa, ról poszczególnych instytucji i urzędów oraz zadań, jakie realizuje marszałek województwa.

Wśród prelegentów był Sławomir Lucewicz, zastępca dyrektora ds. promocji Kancelarii Marszałka Województwa Pomorskiego.

– Edukacja morska jest czymś, co leży u podstaw naszego działania, bo morze to znakomity atrybut województwa pomorskiego – mówi dyrektor Lucewicz.  – Stąd nasze zainteresowanie programem skierowanym do pomorskiej młodzieży, realizowanym przez PoZŻ. Naszym głównym zadaniem jest praca na rzecz społeczności w województwie. Także na rzecz młodego pokolenia. Dlatego uznaliśmy, że warto połączyć edukację na morzu z edukacją obywatelską. Chcemy, żeby młodzi ludzie poznali nie tylko, to co jest najbliższe społecznościom lokalnym – zadania i działalność wójta czy burmistrza lub prezydenta miasta, ale także to, co dzieje się nieco dalej od ich rodzinnych miejscowości. Temu służy nasz udział w akcji Pomorze na Morze i spotkania z młodzieżą. Dzisiejsza młodzież za chwile osiągnie wiek dojrzały. Być może niektórzy z nich będą chcieli aktywnie wpływać na rzeczywistość, może zechcą pracować w samorządzie wojewódzkim lub lokalnym. Warto, by wiedzieli nieco więcej o tym, na czym ta praca polega.

Zajęcia z samorządowcami także podobały się uczniom.

– Dziś było super! – relacjonuje Mateusz Duzowski, uczeń ZSZiO w Kartuzach. – Do tej pory pływałem tylko z rodzicami na jachcie. Ale podobała mi się tez lekcja samorządności. Dowiedziałem się sporo nowych rzeczy. Było ciekawiej niż w szkole.

Akcja Pomorze na Morze zrealizowana została przy współpracy z Centrum Wychowania Morskiego ZHP, a patronat medialny nad nią sprawował portal Żeglarski.info.

Placówki uczestniczące w akcji Pomorze na Morze 2019
Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni, Liceum Salezjańskie w Rumi, ZSZiO w Żukowie, Technikum Weterynaryjne w Bolesławowie, Technikum Mechaniczne w Gdyni, Szkoła Podstawowa w Skrzeszewie Żukowskim, Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce, Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni, Klub Sportowy Damroka Chmielno, SP nr 9 Słupsk, SP 39 w Gdyni, Bursa Gdańska, Zesp. Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, I LO w Kartuzach, SP w Kobylnicy.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ