< Powrót
12
września 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
arch. Polskiego Związku Żeglarskiego
Michał Polak z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego wygrał w klasie iQFoil.

Pomorscy zawodnicy z sukcesami na mistrzostwach Polski

Żeglarze z Pomorza kolejny już raz odegrali znacząca rolę w zakończonych w niedzielę 10 września w Pucku mistrzostwach Polski klas olimpijskich.

Regaty odbywały się w klasach: 470, 49er, 49erFX, FWF Open, FWF U17 kobiet, FWFU17 mężczyzn, FWF U19, ILCA6, ILCA 7, iQFoil kobiet i iQFoil mężczyzn. W pierwszej z nich, czyli klasie 470 wygrali, Kacper Paszek (AZS AWFiS Gdańsk) i Oliwia Laskowska (Chojnicki Klub Żeglarski). Na drugim stopniu podium stanęła inna pomorska załoga: Agnieszka Pawłowska (ChKŻ) i Bartłomiej Szlija (UKS Lamelka Kartuzy). W klasie 49er triumfowali Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (obaj AZS AWFiS Gdańsk). To żeglarze, którzy w sierpniu w Hadze wywalczyli olimpijską nominację dla Polski w tej klasie. W Pucku wyprzedzili oni duet Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa), który wygrał klasyfikację do lat 23. W załodze, która zajęła 3. miejsce był Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań).

W klasie 49erFX Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (AZS Poznań) zajęły drugie miejsce. W klasie FWF Kobiet do lat 17 dwa medale wywalczyły w Pucku żeglarki z Pomorza. Pierwsza była Kalina Szostek z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego przed Joanną Dziobą z Sopockiego Klubu Żeglarskiego. W tej samej klasie, tyle że wśród mężczyzn, trzecie miejsce zajął Józef Lessnau z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego. W klasie FWF do lat 19 drugie miejsce wywalczył Gustaw Trybek z Sopockiego Klubu Żeglarskiego, a trzeci był jego klubowy kolega Leon Jankowski.

W klasie ILCA 6 brązowy medal w klasyfikacji generalnej zdobywał zawodniczka Chojnickiego Klubu Żeglarskiego – Laura Szulc, która wygrała w kategorii do lat 21. W tej samej kategorii wiekowej trzecie miejsce zajęła jej klubowa koleżanka Klara Sobczak. W klasie w kategorii do lat 19 trzecie miejsce zajęła Julia Wróblewska z YKP Gdynia. W klasie ILCA 7 drugie miejsce w kategorii do lat 19 zajął Oskar Ponto z AZS AWFiS Gdańsk.

– Moi podopieczni wypadli na 33 procent swoich możliwości – mówi Filip Lewandowski, trener klasy ILCA w Yacht Klubie Polski Gdynia. – Cieszy medal Julii Wróblewskiej, ale trzeba podkreślić, że regaty na Zatoce Puckiej odbywały się przy bardzo słabym wietrze. Ciężko było rywalizować chłopakom, którzy są gotowi na klasę olimpijską ILCA 7 pod kątem warunków fizycznych, ale stawka w Pucku była bardzo zróżnicowana, a różnice wagowe znaczące i wpływające na wynik.

O dużą niespodziankę w klasie iQFoil Kobiet postarała się Aleksandra Wasiewicz z Sopockiego Klubu Żeglarskiego, która zajęła pierwsze miejsce, wyprzedzając swoją klubową koleżankę Maję Dziarnowską w klasyfikacji generalnej, a także wygrała w kategorii do lat 21. Trzecie miejsce w tej kategorii wiekowej zajęła jej klubowa koleżanka Martyna Duzowska.

Klasę iQFoil Mężczyzn zdominowali żeglarze z Pomorza zajmując w niej pierwsze sześć miejsc. Na podium stanęli kolejno od 1 do 3 miejsca: Michał Polak z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego, Radosław Furmański z AZS AWFiS Gdańsk i Kamil Manowiecki z Sopockiego Klubu Żeglarskiego. W kategorii do lat 21 wygrał Stanisław Trepczyński z SKŻ (4. pozycja w klasyfikacji generalnej), przed Antonim Siwkiem (także SKŻ, 5 miejsce w „generalce”), i Maciejem Pietrzakiem (także SKŻ, 6 miejsce).

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ