< Powrót
21
czerwca 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Pomorscy żeglarze rozmawiali o ORC

Regulacje ORC, sposób przeprowadzania regat i najważniejsze imprezy w tym sezonie – to tylko niektóre tematy, które zostały poruszone we wtorek 20 czerwca na żeglarskim spotkaniu w Gdyni.

Blisko 30 osób – żeglarzy regatowych, sędziów i mierniczych – zgromadziło się we wtorkowe popołudnie na spotkaniu zorganizowanym przez Bogusława Witkowskiego, wiceprezesa Polskiego Związku Żeglarskiego ds. morskich. Jego celem było omówienie formuły przelicznikowej ORC (kwestie pomiarów, systemów przeliczania i korekty czasów), przekazanie informacji na temat tegorocznej edycji Mistrzostw Polski ORC i Mistrzostw Europy ORC w Gdańsku oraz ogólna dyskusja na temat problemów i spraw nurtujących żeglarzy.

Zebranie rozpoczęło się od słowa wstępnego Bogusława Witkowskiego, który zaprosił wszystkich zgromadzonych na sobotnie odsłonięcie tablicy Kazimierza „Kuby” Jaworskiego i przedstawił plan spotkania. Pierwsze dwa wystąpienia poświęcone były ściśle przepisom ORC. Najpierw Jarosław Górski, szef Biura IMS (International Measurement System), przedstawił regulacje w zakresie pomiarów, a następnie Iwona Roskosz i Tomasz Konnak przybliżyli sposób mierzenie czasów i przeprowadzanie regat.

Drugą częścią spotkania było przedstawienie kalendarza regat – Pucharu Bałtyku Południowego, Morskiego Pucharu Polski, Morskich Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy ORC. Koniec spotkania został zdominowany przez kwestie organizacyjne związane z Dr Irena Eris ORC European Championship. Łukasz Trzciński, wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego ds. morskich oraz Michał Korneszczuk opisali stan przygotowań do imprezy i poinformowali, że na mistrzostwa Europy zgłosiły się 92 załogi. Z kolei w mistrzostwach Polski popłyną 53 załogi, co jest rekordową liczbą.

Wszystkie wystąpienia wywołały ożywioną dyskusję, a uczestnicy podnieśli cały szereg problemów, uwag i refleksji. Dotyczyły one zarówno pracy komisji sędziowskiej i protestowej, przestrzegania regulaminów, ubezpieczenia jachtów podczas regat.

– Mamy przed sobą dwie bardzo ważne i fajne imprezy, czyli mistrzostwa Polski i Europy – mówi Bogusław Witkowski. – Dlatego trzeba wyjaśnić wszystkie ewentualne niejasności związane ze świadectwami. Mam nadzieję, że wszystkie inne zawody będą rozgrywane w podobnym schemacie organizacyjnym. Dobrze też, że zasygnalizowaliśmy najważniejsze problemy powodujące, że dzisiaj jeszcze nie z każdych regat możemy się cieszyć.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ