< Powrót
30
kwietnia 2020
Tekst:
Leopold Naskręt
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Pomorska Szkoła
Tak zajęcia w PSŻiEM wyglądały przed pandemią koronawirusa.

Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej podczas epidemii

Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego z chwilą ogłoszenia w Polsce stanu epidemii – podobnie jak kluby, związki i inne podmioty żeglarskie – zawiesiła prowadzone zajęcia i planowane wydarzenia, do czasu odwołania zagrożenia. Nie oznacza to jednak, że w PSŻiEM nie dzieje się nic.

Prowadzona jest m.in. edukacja zdalna. W ramach Programu Edukacji Morskiej z PoZŻ współpracuje Szkoła Podstawowa nr 51 w Gdyni. Jedną z form tej współpracy są żeglarskie lekcje dla uczniów klasy VI. Jesienią i zimą uczniowie uczestniczyli w warsztatach ratownictwa i pomocy przedmedycznej, prac bosmańskich, budowy jachtu i elementów prawa drogi. Zajęcia praktyczne na wodzie zaplanowano na połowę kwietnia.

Zawieszenie tradycyjnej formy pracy szkół w marcu i kwietnia zmobilizowało nauczycieli SP nr 51 i instruktorów PSŻiEM do opracowania nowej formy kontaktowania się i pracy z młodzieżą. Ponieważ nauczanie żeglarstwa, może być w znacznej mierze oparte na potencjale niesionym przez internet i telefonię komórkową, wykorzystywane są te drogi komunikacji.

Jak to wygląda w praktyce? Uczniowie otrzymują do rozwiązania zagadnienie poznane podczas lekcji żeglarskich i tematy, na które należy przygotować odpowiedź korzystając z dostępnych źródeł – podręczników, książek, internetu. Muszą te odpowiedzi przesłać do prowadzącego.

Materiały do zdalnego nauczania żeglarstwa opracowują na bieżąco nauczyciele SP nr 51, Małgorzata Frącek i Paweł Wołosewicz – instruktorzy PSŻiEM. Ponadto, zbiory zabawowych testów edukacyjnych udostępniła Iwona Poźniak, konsultant ds. edukacji morskiej oraz projektów edukacyjnych, ze współpracującego z PoZŻ Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

Jednym z projektów, w których uczestniczy PoZŻ wspólnie z PSŻiEM, jest organizowany po raz piąty przez ODN konkurs o tytuł Pomorskiego Mistrza Nawigacji. Rozegrano etap szkolny i rejonowy. Do finału zakwalifikowało się 25 uczniów ze szkół podstawowych województwa pomorskiego. Z uwagi na obecną sytuację związaną z zagrożeniem epidemiologicznym dalsze postępowanie związane z ogłoszeniem ostatecznych wyników konkursu i wyłonieniem Mistrza Nawigacji zostanie podane do 15 maja.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ