< Powrót
23
marca 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Krajowej Izby Gospodarki Morskiej
Rafał Machowiak, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, liczy, że obecność PoZŻ w Izbie będzie korzystna dla obu organizacji.

Pomorski Związek Żeglarski członkiem Krajowej Izby Gospodarki Morskiej

Największa w Polsce instytucja skupiająca organizacje branży morskiej ma nowego członka. 3 marca do Krajowej Izby Gospodarki Morskiej przyjęty został Pomorski Związek Żeglarski.

Założona w 1999 roku Krajowa Izba Gospodarki Morskiej skupia ponad 100 firm, stowarzyszeń i uczelni z całej Polski. Jest jedyną taką organizacją w naszym kraju, która reprezentuje filary gospodarki morskiej – porty, stocznie, przedsiębiorstwa żeglugowe i uczelnie.

– Od 10 lat Pomorski Związek Żeglarski działa z Krajową Izbą Gospodarki Morskiej m.in. przy organizacji Święta Morza w Gdyni – tłumaczy Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – To solidny i sprawdzony partner, dlatego postanowiliśmy pogłębić współpracę i wstąpić do Izby. Jestem przekonany, że otworzy to przed nami nowe możliwości w zakresie promocji żeglarstwa.

Krajowa Izba Gospodarki Morskiej reprezentuje członków przed władzami państwowymi oraz jest platformą, dzięki której przedstawiciele firm mogą podyskutować na neutralnym gruncie. To jednak tylko część jej działalności – duży nacisk kładzie także na budowę tożsamości morskiej w naszym kraju.

– Żeglarstwo spełnia bardzo istotną rolę w jej kształtowaniu – przyznaje Rafał Machowiak, sekretarz generalny KIGM oraz członek Ligi Morskiej i Rzecznej, który niemal całą zawodową karierę związał z morzem. – Dlatego tak istotna jest praca takich organizacji jak Pomorski Związek Żeglarski. Ma ona przełożenie na całą branżę. Wiele osób, które się zajmują żeglarstwem, ma też styczność z branżą morską i potem stanowi kadry gospodarki morskiej.

Dlatego 3 marca 2023 do grona członków Izby dołączył Pomorski Związek Żeglarski.

– Cieszymy się, że Pomorski Związek Żeglarski się do nas zdecydował wstąpić – dodaje Rafał Machowiak. – To świetnie wypełnia naszą misję budowania tożsamości morskiej i na pewno będziemy w tym kierunku współpracować. Ważnym narzędziem będzie żaglowiec STS „Pogoria”, który też będziemy promować.

Pierwsze efekty współpracy będą widoczne już niedługo. Pomorski Związek Żeglarski wpisuje się w działania Izby, która od lat organizuje u naszych południowych sąsiadów Polskie Dni Morza. W maju kolejne takie wydarzenie odbędzie się w Budapeszcie i weźmie w nim udział PoZŻ. Będzie to okazja, żeby promować polskie i pomorskie żeglarstwo na Węgrzech.

Krajowa Izba Gospodarki Morskiej, została założona w 1999 roku w Gdyni. Reprezentuje najważniejsze gałęzie branży morskiej, m.in. porty, przemysł stoczniowy, przedsiębiorstwa żeglugowe i uczelnie o profilu morskim. Skupia ponad 100 członków z całej Polski.

Pomorski Związek Żeglarski, istniejące od 1965 roku stowarzyszenie skupiające ponad 3000 żeglarzy z 67 klubów, związków i organizacji. Zajmuje się uprawianiem, rozwojem i popularyzacją żeglarstwa.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ