< Powrót
10
listopada 2021
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Pomorski Związek Żeglarski
Odznakę z rąk Leopolda Naskręta, wiceprezesa PoZŻ i Leszka Batko, kierownika biura PoZŻ, odbiera Grzegorz Mańkucki, prezes Gdańskiego Klubu Żeglarskiego

Pomorski Związek Żeglarski odznaczył kolejnych żeglarzy

Polski Związek Żeglarski i Pomorski Związek Żeglarski od lat przyznają odznaczenia za wybitne osiągnięcia i działalność w żeglarstwie. Podczas Sejmiku Nadzwyczajnego Pomorskiego Związku Żeglarskiego 7 listopada wyróżnieni honorowymi odznakami „Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego” oraz „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego” zostali kolejni żeglarze.

Już ponad 100 osób odznaczonych zostało przez Pomorski Związek Żeglarski honorowymi odznakami. W niedzielę 7 listopada dołączyli do tego grona Karol Pliszka, Tomasz Goluch, Andrzej Firyn, Krzysztof Małek oraz Grzegorz Mańkucki. Ponadto honorową odznaką PZŻ uhonorowany został Jerzy Ziółkowski.

Karol Pliszka posiada uprawnienia młodszego instruktora żeglarstwa oraz sternika motorowodnego. Jest członkiem sekcji żeglarskiej Politechniki Gdańskiej w Iławie, gdzie działa jako instruktor oraz kierownik wyszkolenia żeglarskiego. Zajmuje się m.in. organizacją rejsów morskich oraz śródlądowych, propagując żeglarstwo wśród społeczności akademickiej.

Tomasz Goluch jest członkiem zarządu oraz komandorem ds. szkolenia i organizacji rejsów na Politechnice Gdańskiej, a także instruktorem żeglarstwa PZŻ, kierownikiem wyszkolenia żeglarskiego (KWŻ) i kapitanem motorowodnym. Ponadto posiada świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu. Zorganizował 21 rejsów, podczas których ich uczestnicy zwiedzili m.in. Grecję, Chorwację, Wyspy Kanaryjskie czy Tajlandię. Wszystkie wyprawy trwały łączne 203 dni, w czasie których przebyto 6876 mil morskich. W 2017 roku Tomasz Goluch został nominowany do finału konkursu Wychowanie Morskie Studentów o Nagrodę Czerwonej Róży Wiatrów.

– Aktywniej działam od około 10 lat – mówi Tomasz Goluch. – Poza szkoleniem studentów na Politechnice Gdańskiej organizuję również rejsy morskie po Morzu Bałtyckim czy Śródziemnym, ale regularnie bywam także na wodach Oceanu Atlantyckiego. Cieszę się, że istnieje taka forma docenienia wkładu w polskie żeglarstwo. To element motywujący, że zostałem wyróżniony jako osoba, która stara się zaszczepić miłość do wody i żagli wśród młodzieży na uczelni.

Krzysztof Małek jest członkiem zarządu klubu UKS Wodniacy Garczyn. Przed 10 laty wrócił do aktywniejszego działania na rzecz polskiego żeglarstwa. Organizował m.in. klubowe rejsy po Mazurach oraz współorganizował rejsy morskie.

– Zaskoczyła mnie ta nagroda, ale cieszę się, że zostałem doceniony – przyznaje Krzysztof Małek. Było mi bardzo miło. Na pewno jest to mobilizacja do dalszej pracy na rzecz polskiego żeglarstwa.

Pomorski Związek Żeglarski

Od lewej – Krzysztof Małek, Tomasz Goluch, Karol Pliszka. Fot. Tadeusz Lademann

Grzegorz Mańkucki od najmłodszych lat jest związany z żeglarstwem. W 2007 r. założył Gdański Klub Żeglarski, w którym sprawuje funkcję prezesa i od 2009 r. pracuje jako trener. Jest również nauczycielem wychowania fizycznego w ZSO nr 2 w Gdańsku Osowej. Wychował wielu medalistów wśród najmłodszych żeglarzy.

– Jest to w pewnym sensie docenienie moich wysiłków w tworzeniu żeglarstwa na Pomorzu – mówi Mańkucki. – Bardzo mi miło, że PoZŻ zauważa moją pracę. W tym roku mija 30 lat od kiedy jestem trenerem żeglarstwa i nadal pasjonuję się tym co robię. Niezmiennie sprawia mi to bardzo dużą przyjemność i nie wyobrażam sobie innego życia.

Andrzej Firyn od prawie 30 lat związany jest z Agroturystyczną Stanicą Żeglarską FIRYN. Ponadto jest komandorem Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Opti Osiek. Zajmuje się między innymi organizowaniem obozów żeglarskich dla młodzieży, przygotowujących do złożenia egzaminu na żeglarza jachtowego oraz dla dzieci w klasie Optimist.

Jerzy Ziółkowski jest członkiem Jacht Klubu Morskiego Gryf w Gdyni oraz Koła Seniorów przy PoZŻ . Dwa lata temu został również odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego”, przyznawaną przez Pomorski Związek Żeglarski.

Pomorski Związek Żeglarski

Jerzy Ziółkowski uhonorowany został odznaką Polskiego Związku Żeglarskiego. Fot. Tadeusz Lademann

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
2
+1
4
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ