< Powrót
7
marca 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
KŻ VI-KING Człuchów
VI-KING

Pomorskie kluby: Klub Żeglarski VI-KING Człuchów

W ubiegłym roku żeglarze z Człuchowa obchodzili piętnastolecie istnienia swojego klubu. Urodzinowe spotkanie zorganizowano w grudniu i była to doskonała okazja do otwarcia sezonu bojerowego na Jeziorze Rychnowskim. Zima dobiega końca, a działacze Vi-King Człuchów już planują, co będzie działo się w klubie latem.

– Sezon zimowy jest dla nas niemal tak samo intensywny, jak letni – mówi prezes klubu Stefan Kalinowski. – Zaczęliśmy uroczyście, bo miniony rok to nie tylko nasze piętnastolecie, ale i półwiecze klasy DN w Polsce. Potem były starty w kolejnych bojerowych imprezach w Polsce, jak choćby w Pucharze Komandora Floty Polskiej DN czy Międzynarodowych Mistrzostwach Polski klasy DN. Niestety tym razem bez większych sukcesów, bo na naszym macierzystym akwenie lodu tej zimy przeważnie nie było i nasi bojerowcy nie mieli okazji do treningów. Mieliśmy nawet zaplanowane dwie imprezy bojerowe w roli organizatora – Białą Wstęgę Jeziora Rychnowskiego i Mistrzostwa Okręgu Pomorskiego – ale z braku warunków musieliśmy je odwołać.

Przed bojerowcami jeszcze ostatnie starty w tym sezonie (m.in. w mistrzostwach Szwecji) i już niebawem rozpoczną przygotowania do lata.

– W tym roku w różnych regatach reprezentować nas będzie 11 zawodników – deklaruje prezes Kalinowski. – Będzie to dwoje żeglarzy w klasie Optimist, dwie załogi w klasie 420, jedna załoga w klasie L’Equipe i jedna trzyosobowa załoga na Omedze. Zorganizujemy też trzy duże imprezy regatowe w klasach Optimist i 420: Puchar Burmistrza Człuchowa (15-16 czerwca), Żeglarski Puchar Wójta Gminy Człuchów (14-15 września) i Żeglarski Puchar Vikinga (2-6 października). Poza tym oczywiście jeden lub dwa turnusy obozu żeglarskiego dla naszych podopiecznych ze szkółki żeglarskiej. W każdym turnusie może wziąć udział 40 dzieci.

W zajęciach organizowanych przez Klub Żeglarski Vi-King Człuchów uczestniczy rocznie ok. 350 osób. I wciąż czekają tam na nowych chętnych do poznawania piękna żeglarstwa. Szczególnie na najmłodszych.

– Zapraszamy dzieciaki w każdym wieku, od najmłodszych, po te nieco starsze – mówi prezes Kalinowski. – Przy naborze chętnych współpracujemy z kilkoma placówkami edukacyjnymi – szkołą podstawową i szkołą sportową w Człuchowie oraz szkołą podstawową i gimnazjum w Rychnowach. Ale zapraszamy także uczniów innych placówek. Dla każdego znajdzie się miejsce. Warto skorzystać z takiej możliwości, bo naszym zdaniem nigdzie dzieci nie nauczą się tak wiele, jak pod żaglami. I nie chodzi tylko o umiejętności typowo żeglarskie czy sportową rywalizację. To, czego uczymy się żeglując, przydaje się w życiu codziennym także na lądzie.

Informacje o naborze do szkółki żeglarskiej, wynajmie klubowych pomieszczeń i organizowanych przez klub kursach znaleźć można na stronie internetowej. Dla nieco starszych, bardziej doświadczonych żeglarzy, klub także będzie miał w tym sezonie ofertę. Vi-King Człuchów przeprowadzi kursy motorowodne i na patent żeglarza jachtowego.

Klub Żeglarski Vi-King Człuchów
prezes: Stefan Kalinowski
ul. Sienkiewicza 1P
77-300, Człuchów
strona klubu: http://vi-king.org
e-mail: kontakt@vi-king.org
tel. 691420691

PODZIEL SIĘ OPINIĄ