< Powrót
8
marca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Arch. Ireneusza Kamińskiego.
„Iskra”
Ireneusz Kamiński podczas rejsu na jachcie „Katharsis II”.

Pomorskie kluby: KS „Iskra” przy Akademii Marynarki Wojennej

Szkolą, egzaminują i biorą udział w regatach. O działalności Klubu Sportowego „Iskra” przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni rozmawiamy z prezesem Ireneuszem Kamińskim.

– Kiedy w Klubie Sportowym „Iskra” przy Akademii Marynarki Wojennej pojawili się żeglarze?

– Sekcja żeglarska powstała w 1999 roku. A klub zainicjowało powołane w 1962 roku Koło Sportowe Iskra przy Ośrodku Wychowania Fizycznego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej. W 1997 roku Koło stało się Klubem Sportowym „Iskra”. Nazwa wywodzi się oczywiście od żaglowca Marynarki Wojennej ORP Iskra, który jest też w naszym logo.

– Czym się zajmujecie?

– W sekcji żeglarskiej mamy 25 członków, to w większości nasi studenci. Zajmujemy się głównie szkoleniem na podstawowe stopnie żeglarskie i motorowodne. Od stycznia tego roku jesteśmy też ośrodkiem egzaminowania na stopnie żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego, sternika motorowodnego i morskiego sternika motorowodnego. Staramy się o uprawnienia na egzaminowanie na licencję uprawniającą do holowanie narciarza wodnego i innych obiektów pływających. Ponadto pływamy regatowo. Korzystamy ze sprzętu Akademii Marynarki Wojennej –  głównie klasy Skippi 650 i 730, sprzętu motorowodnego do zabezpieczenia treningów i szkolenia oraz jednego jachtu morskiego Delphia 40 – „Admirał Dickmann”.

– Jesteście klubem akademickim na uczelni wojskowej. Czy to znaczy, że rekrutujecie członków tylko spośród studentów Akademii Marynarki Wojennej?

– Do klubu należą głównie studenci wojskowi, ale oczywiście też cywilni, a nawet osoby z zewnątrz. Bierzemy udział przede wszystkim w regatach wojskowych organizowanych w ramach CISM – Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego, mistrzostwach szkół wojskowych, czy Turkey International Nautical Competition. Ale także w Akademickich Mistrzostwach Polski.

– Współpracujecie z innymi klubami związanymi z Marynarką Wojenną?

– Przede wszystkim z Ośrodkiem Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, a w przeszłości zdarzało się też, że z Jacht Klubem Marynarki Wojennej Kotwica. Współpracujemy w zakresie szkolenia na podstawowe stopnie żeglarskie, prowadzenie praktyk studenckich i pomocy przy organizacji regat. Od 12 lat klub jest nieprzerwanie organizatorem regat o Puchar Rektora – Komendanta Akademii Marynarki Wojennej, które odbywają się na przełomie maja i czerwca. To nasza sztandarowa impreza żeglarska.

– 2018 rok był udany dla KS „Iskra”?

– Tak, osobiście byłem członkiem załogi jachtu „Katharsis II”, który jako pierwszy jacht na świecie, z polską załogą okrążył Antarktydę non-stop po niżej 60 równoleżnika. Nasza studentka Paula Kamińska zdobyła srebrny medal kobiet na Admiral’s Cup w Indiach w klasie Laser Radial. Ponadto zorganizowaliśmy XII Regaty o Puchar Rektora – Komendanta AMW. Wyszkoliliśmy też ponad trzydziestu nowych żeglarzy. Minusem było, że nie udało nam się wystartować np. w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta, bo w tym czasie realizowaliśmy rejsy morskie.

– Co przed „Iskrą” w 2019 roku?

– Zrealizujemy kolejne, XIII Regaty o Puchar Rektora – Komendanta AMW, chcemy też wystartować między innymi w Akademickich Mistrzostwach Polski. Przygotowujemy załogę do regat organizowanych przez uczelnie wojskowe w hiszpańskiej Pontevedra, w klasie Snipe, i włoskiej Livorno, w klasie Trident 16. Może uda nam się też wystartować w lokalnych regatach, jeżeli terminy nam się zgrają – na przykład w Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej czy Pucharze JKMW Kotwica lub innych. Liczymy też na dobre wyniki załogi startującej w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej, do której w tym roku się zapisaliśmy. Oczywiście nadal będziemy szkolić nowych żeglarzy i motorowodniaków.

Klub Sportowy „Iskra” przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
ul. Śmidowicza 69
81-103 Gdynia
tel. (58) 626-29-04
e-mail: ikam730@wp.pl
Strona klubu

PODZIEL SIĘ OPINIĄ