< Powrót
26
lutego 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
JK Portowiec Gdańsk
Portowiec

Pomorskie kluby: Portowiec Gdańsk z optymizmem czeka na kolejny sezon

Ireneusz Gordon, komandor Jachtklubu Portowiec Gdańsk, ma tylko jedno życzenie – oby zbliżający się sezon był równie udany jak poprzedni. Upalne lato sprawiło, że przed rokiem frekwencja w klubowej przystani dopisała, a z oferty chętnie korzystali klubowicze i osoby z Portowcem nie związane.

– Nasza działalność koncentruje się na kilku najważniejszych punktach – mówi komandor Gordon. – Po pierwsze pływamy rekreacyjnie, udostępniamy nasz sprzęt i zaplecze turystom oraz członkom klubu. Organizujemy także kursy żeglarskie. Po drugie uczestniczymy w regatach, przede wszystkim na Kaszubach, ale nasz klubowy jacht morski „Portowiec” startuje w wyścigach na Zatoce Gdańskiej. Co roku ścigamy się w Pucharze Jezior Wdzydzkich i organizujemy jedną z pucharowych imprez – Błękitną Wstęgę Jezior Wdzydzkich. Po trzecie zaś, staramy się utrzymywać w jak najlepszym stanie klubową infrastrukturę i łódki.

Jedną z ważniejszych ubiegłorocznych inwestycji było obłożenie dachu przystani nad jeziorem Gołuń blachą falistą, co na wiele lat zapewni bezpieczeństwo klubowym łódkom. Same jachty, przede wszystkim Omegi, także co roku poddawane są konserwacji i koniecznym naprawom.

– Teraz pracujemy nad przywróceniem do życia jachtu kabinowego – wyjaśnia komandor. – A jeśli chodzi o infrastrukturę, planujemy wymianę rynien i dachów w należących do klubu domkach żeglarskich przeznaczonych na wynajem. Chcemy je także odmalować. Może to nie są super ambitne plany, ale nie porównujemy się do dużych, prężnych ośrodków żeglarskich. Nie mamy dotacji, utrzymujemy się z własnych składek i naszej działalności. Udowadniamy, że w dzisiejszych czasach jest to możliwe.

Nasz rozmówca dodaje, że choć klub nie jest duży, ma spore tradycje. Kilka lat temu obchodził 60-lecie istnienia. JK Portowiec Gdańsk powstał 12 sierpnia 1956 roku przy Zarządzie Portu w Gdańsku, jako Koło Sportowe „Kolejarz Morski”. W przeciwieństwie do większości trójmiejskich klubów, ośrodek zbudował nad jeziorem Gołuń, wchodzącym w skład kompleksu jezior wdzydzkich i skupił na szkoleniu żeglarzy oraz pływaniu rekreacyjnym. Nową nazwę zyskał w 1994 r. Od tej pory działa pod szyldem Jacht Klub Portowiec Gdańsk. Teren w Gołuniu wciąż dzierżawiony jest od Lasów Państwowych.

W skład klubowej floty wchodzą cztery jachty kabinowe, sześć Optimistów, sześć Omeg oraz kajaki i rowery wodne. A także dwa jachty morskie – „Doker” i „Portowiec Gdański III”, które na co dzień cumują w Polskim Klubie Morskim w Gdańsku.

– Mimo upływu lat działamy nieprzerwanie i wciąż przyciągamy mieszkańców regionu, którzy u nas mogą realizować swoją żeglarską pasję – mówi Ireneusz Gordon. – To pozwala nam z optymizmem patrzeć w bliższą i dalszą przyszłość.

Jachtklub Portowiec Gdańsk
komandor: Ireneusz Gordon
ul. Śnieżna 1
80-554 Gdańsk
poczta@portowiec.com
tel. 511-225-893
Strona klubu

 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ