< Powrót
26
listopada 2018
Tekst:
Rafał Wasil
Zdjęcie:
Fotografia-dronem.pl
Pomorskie Gdańsk

Pomorskie stawia na rozwój infrastruktury żeglarskiej

Żeglarstwo jest coraz popularniejszym sportem. To znakomity sposób spędzania wolnego czasu. Dlatego też wiele regionów stawia na rozwój turystyki wodnej. Pomorskie z każdym rokiem zwiększa działania w sferach związanych z turystyką, edukacją wodną, a zwłaszcza z rozwojem infrastruktury żeglarskiej.

Dzięki zaangażowaniu pomorskich samorządów i podmiotów prywatnych, infrastruktura turystyki wodnej jest stopniowo rozbudowana. Poprawia się standard marin, szczególnie w obszarze delty Wisły, Zalewu Wiślanego, Trójmiasta i Zatoki Puckiej. Zmodernizowane pomorskie porty i przystanie już wkrótce mogą  być poważną konkurencją m.in. dla Mazur, tak licznie odwiedzanych przez żeglarzy.

Sopot.

Rozwój żeglarstwa i turystyki wodnej w województwie pomorskim i ich znaczenie dla rozwoju gospodarczego, od wielu lat są jednym z ważniejszych obszarów działania Samorządu Województwa Pomorskiego. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014 – 2020, na realizację przedsięwzięcia strategicznego Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska, Samorząd planuje przeznaczyć 96,5 mln zł.

W latach 2010-2014 został zrealizowany ponadregionalny projekt pn. „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I”, o łącznej wartości 84,8 mln zł, którego Samorząd Województwa Pomorskiego był inicjatorem i koordynatorem. W jego ramach wybudowano dla żeglarzy sieć portów i przystani żeglarskich: w Krynicy Morskiej, Elblągu, Tolkmicku, Braniewie, Nowej Pasłęce, Błotniku, Kątach Rybackich, Malborku, Osłonce, Rybinie i Białej Górze. Powstały dwa pomosty cumownicze – w Drewnicy i Tczewie, most zwodzony w Przegalinie, zelektryfikowano także śluzę Gdańska Głowa.

Błotnik.

W obecnym okresie programowania, dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego realizowane jest przedsięwzięcie strategiczne pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. W latach 2018-2022 powstaną nowe, a także zostaną rozbudowane istniejące porty i przystanie żeglarskie oraz pomosty cumownicze, zlokalizowane między innymi w Jastarni, Rewie, Sopocie, Korzeniewie, Nowym Dworze Gdańskim, Wiślince, Pucku, Górkach Zachodnich, Sobieszewie, Krynicy Morskiej, Malborku i Błotniku. Zostanie również zrewitalizowany  szlak wodny Tugi.

Jastarnia.

Samorząd Województwa Pomorskiego w ramach programu Polska-Rosja 2014-2010, jako Lider Projektu przygotowuje też projekt: „Rzuć kotwicę za granicę”, dotyczący rozbudowy przystani i ich zaplecza w Sopocie, Gdyni oraz Rzucewie. Szacowana wartość inwestycji to 5,8 mln zł.

Efektem wieloletnich działań podejmowanych przez Samorząd Województwa Pomorskiego jest znaczny wzrost ruchu turystycznego na szlakach wodnych. Przystanie wybudowane w ramach projektu Pętla Żuławska w 2017 r. odwiedziło 15 tys. żeglarzy i 182 tys. turystów. Powstało 355 nowych miejsc cumowniczych, a w najbliższych latach w ramach realizacji Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej powstanie około 800 kolejnych miejsc postojowych dla żeglarzy.

Więcej informacji na stronie: www.petla-zulawska.pl.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ