< Powrót
18
grudnia 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Pomorskie Talenty Żeglarskie Roku 2019
Wręczenie Kryształowych Żagli w kategorii Pomorski Żeglarski Talent Roku 2019 podczas XI Pomorskiej Gali Żeglarskiej. Od lewej: prezes Fundacji Aktywnie i Zdrowo - Marta Wasążnik, Michał Krasodomski, Elżbieta Manowiecka - mama Kamila Manowieckiego, komandor SKŻ Ergo Hestia Sopot Piotr Hlavaty w imieniu Julii Damasiewicz.

Pomorskie Żeglarskie Talenty Roku 2019

Julia Damasiewicz, Kamil Manowiecki i Michał Krasodomski, 9 grudnia, podczas XI Pomorskiej Gali Żeglarskiej w Gdańsku, zostali uhonorowani nagrodą „Kryształowego Żagla” w kategorii Pomorski Żeglarski Talent Roku 2019.

Wyróżnienia co roku przyznaje Pomorski Związek Żeglarski. Poza tradycyjną statuetką, od pięciu lat w tej kategorii, dodatkową nagrodę funduje laureatom gdyńska Fundacja Aktywnie i Zdrowo. Każdy z nagrodzonych otrzymał po tysiąc złotych.

– Z przyjemnością angażujemy się w projekty wspierające aktywność wśród młodzieży – mówi prezes Fundacji Marta Wasążnik. – Bliskie naszemu sercu są w szczególności aktywności związane z żeglarstwem i koszykówką. Cieszę się bardzo, że mogłam osobiście, na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wręczyć nagrody tak utalentowanym młodym żeglarzom. W planach mamy kontynuowanie tej, już można powiedzieć, tradycji i w miarę możliwości wspierać pomorskich zawodników, przez co dokładać małą cegiełkę do sukcesów jakie odnoszą na całym świecie.

Młodzi sportowcy, którzy w tym roku otrzymali tytuł Pomorskiego Żeglarskiego Talentu Roku, mają na swoim koncie wyniki, których pozazdrościłby im niejeden dorosły.

Julia Damasiewicz

kite

Julia Damasiewicz, lat 15, reprezentantka SKŻ Ergo Hestia Sopot – sekcji Kite Race Team, żegluje w klasie Formula Kite (kitesurfing, czyli deska z latawcem, będzie dyscypliną olimpijską od igrzysk w Paryżu w 2024 roku). Julia „Kryształowy Żagiel” otrzymała między innymi za tytuł mistrzyni świata w kategorii do 16 roku życia, który wywalczyła na początku maja we Włoszech.

– Taka nagroda to bardzo duże uznanie dla kogoś takiego jak ja – mówi Julka. – Bardzo fajnie, że po całym sezonie ciężkiej pracy ktoś zauważa sukcesy i starania. Nagroda finansowa na pewno trochę odciąży moich rodziców, którzy są aktualnie moimi największymi sponsorami. Bez nich nie udałoby mi się trenować tak dużo. Pieniądze przeznaczę na wyjazd zimowy, żeby nie odkładać latawca na półkę i nadal trenować. Takie wsparcie naprawdę pomaga w dalszym rozwoju. To był ciężki sezon, ale dzięki takim wynikom jak drugie miejsce w kategorii Open, w Igrzyskach Sportów Plażowych (World Beach Games w Katarze), wiem, że wszystko co robiłam i wszystkie poświęcenia się opłaciły. Dzięki temu wyjazdowi udowodniłam sama sobie, że potrafię rywalizować z najlepszymi i cały czas zbliżam się do zrealizowania swojego największego celu, czyli bycia najlepszą zawodniczką na świecie. To duża satysfakcja. W przyszłym sezonie chciałabym utrzymać aktualne wyniki krajowe, a w rywalizacji międzynarodowej wspinać się coraz wyżej. Ważne jest dla mnie samodoskonalenie, rozwijanie umiejętności, poprawianie rzeczy, które mi nie wychodzą, spełnianie swoich własnych wymagań. Fajnie by było gdyby wpadło też jakieś pierwsze miejsce!

Najważniejsze wyniki Julii w sezonie 2019:

1 miejsce – Mistrzostwa Świata U16, Campione, Włochy

3 miejsce – Mistrzostwa Świata U19, Campione, Włochy

3 miejsce – Mistrzostwa Europy  Open Kobiety, Torre Grande, Sardynia, Włochy

1 miejsce – Mistrzostwa Europy U16, Torre Grande, Sardynia, Włochy

2 miejsce – Mistrzostwa Europy U19, Torre Grande, Sardynia, Włochy

1 miejsce – Mistrzostwa Polski Open Kobiety, Puck, Polska

2 miejsce – Igrzyska Sportów Plażowych, Doha, Katar

1 miejsce – klasyfikacja generalna kobiet Pucharu Polski (7 imprez) finał – Międzyzdroje, Polska

Kamil Manowiecki

Kamil Manowiecki, podobnie jak Julia, jest zawodnikiem SKŻ Ergo Hestia Sopot, ale klasą, w której zdobywa medale jest RS:X (olimpijska klasa windsurfingowa). Podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej, siedemnastolatek został wyróżniony między innymi za 6 miejsce zdobyte w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata World Sailing w Gdyni.

– Zdobycie Kryształowego Żagla to miłe uczucie, gdyż pokazuje, że mój talent i praca są zauważane przez świat żeglarski – mówi Kamil. – Jestem świetnym przykładem jak bardzo motywująca jest to nagroda. Tytuł Pomorskiego Żeglarskiego Talentu Roku przyznany mi jeszcze za osiągnięcia sportowe w klasie Optimist z roku 2016, zmotywował mnie do ciężkiej pracy w klasie Bic Techno, w której to otrzymałem kolejny tytuł rok później. Aktualnie zostałem doceniony za wyniki w RS:X, a przed nami kolejne wyzwania w klasie iFoil. Każda pomoc finansowa jest dużym wsparciem w treningu i daje komfort, który przekłada się na wyniki. Przede mną są dość duże wydatki, gdyż zmiana klasy olimpijskiej na iQFoil i chęć współzawodnictwa w bliźniaczym Open Foil powoduje, że muszę wymienić dużą część sprzętu, na którym trenuję.  Miniony sezon był pracowity. Wynikowo najbardziej cieszę się z 6 miejsca w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Gdyni. Sportowo jednak dużo więcej zyskałem na późniejszych Mistrzostwach Świata Juniorów w Rosji w Sankt Petersburgu, po których dostrzegłem bardzo znaczący progres jakości pływania. Ostatecznie dla utrzymania pozycji w Kadrze Narodowej najważniejsze dla mnie było zdobycie Pucharu Polski oraz tytułu mistrza Polski. Przyszły rok, będzie sezonem przechodzenia z dotychczasowej klasy olimpijskiej na klasę iQFoil. Mając na uwadze, że kadra na foila będzie ustalana na podstawie przyszłorocznych wyników w klasie RS:X, będę celował w jak najlepsze miejsce na Mistrzostwach Świata i Europy. Żeby to osiągnąć cały czas trenuję. Klika dni temu wróciłem z Portugalii. Obecnie jestem na zgrupowaniu na biegówkach w Jakuszycach, a zaraz po świętach jadę do Hiszpanii. Do szkoły wracam w lutym, ale dzięki dużej pomocy moich nauczycieli uczę się cały czas online. Taki tryb mi bardzo odpowiada, czego dowodem jest Stypendium Prezesa Rady Ministrów za najwyższe wyniki w nauce.

Najważniejsze wyniki Kamila w sezonie 2019:

10 miejsce – Mistrzostwa Świata Juniorów RS:X, Sankt Persburg, Rosja

6 miejsce – Młodzieżowe Mistrzostwa Świata World Sailing, Gdynia, Polska

1 miejsce – Mistrzostwa Polski Juniorów, Gdańsk, Polska

1 miejsce – Mistrzostwa Polski w Sprincie, Gdynia, Polska

Michał Krasodomski

Michał Krasodomski odnosi sukcesy odkąd zaczął żeglować na Optimiście. Szesnastoletni zawodnik KS AZS AWFiS Gdańsk za swój największy sukces, w tym sezonie, uważa srebrny medal Mistrzostw Europy w kategorii U21 w klasie Laser Radial i 5 miejsce w kategorii seniorów podczas tych samych regat w Porto.

– To był mój pierwszy start w imprezie seniorskiej – mówi Michał. – Nie wiedziałem czego się spodziewać. Początek regat miałem bardzo słaby ale z każdym dniem się rozkręcałem. Dodatkowo warunki zaczęły mi sprzyjać, bo wiatr się wzmagał i udało się wywindować ten wynik na naprawdę wysokie miejsce. Nagroda w kategorii Pomorski Żeglarski Talent Roku to bardzo dobry pomysł, żeby wspierać młodych zawodników. Tym bardziej jest mi miło, że również ja zostałem wyróżniony. Finansową część nagrody przeznaczę na sprzęt do Lasera. W przyszłym sezonie będę już żeglował na Standardzie, więc na pewno się przyda.

W kolejnym sezonie Michał stawia sobie równie wysokie cele.

– Pod koniec czerwca odbędą się Mistrzostwa Europy U21 w Czarnogórze, a w lipcu Mistrzostwa Świata U21 we Włoszech w klasie Laser Standard. Moim celem na te imprezy jest medal w kategorii U19. Chciałbym też wystartować w Dziwnowie, w Mistrzostwach Świata na Radialu. To jest eliminacja do Młodzieżowych Mistrzostwa Świata World Sailing, które z kolei odbędą się w Brazylii. Jeśli udałoby mi się wygrać tę eliminację i polecieć do Salvadoru to tam też walczyłbym o jak najlepsze miejsce.

Najważniejsze wyniki Michała w sezonie 2019:

2 miejsce – Mistrzostwa Europy Juniorów, Porto, Portugalia

2 miejsce – Mistrzostwa Polski w Sprincie U17, Gdańsk, Polska

5 miejsce – Mistrzostwa Świata Juniorów U17, Kingston, Kanada

PODZIEL SIĘ OPINIĄ