< Powrót
15
lutego 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
konferencja w UMWP - rocznica odzyskania niepodległości

Pomorze wspólnie świętuje rocznicę niepodległości

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego odbyła się konferencja inaugurująca regionalne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W działania upamiętniające historyczne wydarzenia włączył się również Pomorski Związek Żeglarski.

Gospodarzem spotkania był marszałek województwa Mieczysław Struk, a wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele pomorskich samorządów, instytucji kultury i nauki, organizacji pozarządowych oraz związków sportowych, w tym prezes PoZŻ Bogusław Witkowski.

– Formuła tej grupy jest otwarta – mówił marszałek Struk na wstępie spotkania. – Do włączenia się w organizację imprez upamiętniających tę radosną rocznicę oraz innych form uczczenia odzyskania niepodległości zapraszamy wszystkich, którzy mają pomysł na niepodległościowe przedsięwzięcie oraz zapał i możliwości do tego, by je realizować. Warto przypominać postaci związane z niepodległością, opowiadać nie tylko o tych najbardziej znanych, ale także przypominać tych, o których pamiętamy mniej lub nie wiemy o ich zasługach wcale.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania niektórych inicjatyw wpisujących się w rocznicowe obchody. Wśród nich będą konferencje naukowe, konkursy upowszechniające wiedzę historyczną skierowane do młodzieży z całego województwa pomorskiego, wydawnictwa książkowe poświęcone postaciom i wydarzeniom związanym z historią Pomorza, dla którego mieszkańców proces odzyskiwania niepodległości zakończył się w roku 1920, w chwili zaślubin Polski z morzem. Zaplanowano też publikacje komiksów promujących niepodległościową historię regionu wśród młodzieży oraz wystawy, debaty. Nie zabraknie wydarzeń sportowych organizowanych z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

– Najważniejsze wydarzenia organizowane i wspierane przez Pomorski Związek Żeglarski to rejs „Do granic Niepodległej”, akcja „Pomorze na morze”, rejs śladami Polaków po Europie oraz udział jachtu „Copernicus” w wyścigu legend, jaki odbędzie się w czerwcu w ramach najbardziej prestiżowych regat na świecie Volvo Ocean Race – poinformował prezes Bogusław Witkowski. – W rejs do granic w maju wypłynie 28 młodych Pomorzan, wyłonionych w wojewódzkim konkursie wiedzy nawigacyjnej. Popłyną żaglowcem „Zawisza Czarny” z Gdyni wzdłuż morskich granic II Rzeczypospolitej. To wydarzenie ma charakter edukacyjny. Z kolei wrześniowa akcja „Pomorze na morze” to wydarzenie organizowane corocznie. Tym razem będzie miało ono szczególny, rocznicowy charakter i adresowane będzie do uczniów pomorskich szkół. Wieloetapowy rejs śladami m. in. polskich pionierów żeglarstwa odbędzie się na pokładach dwóch jachtów: „Allie” i „Tornado”. Rozpocznie się w maju. Jego trasa wieść będzie z Gdyni ku wybrzeżom między innymi Grenlandii, Islandii, Madery czy Gibraltaru.

Poza wydarzeniami, o których mówił prezes PoZŻ, możemy spodziewać się wielu innych morskich i żeglarskich akcentów, jak choćby organizowanych pod patronatem władz Pucka regat jachtów klasy Puck.

Pomorskie obchody stulecia odzyskania niepodległości to bardzo wiele inicjatyw i wydarzeń. Pełną informację o nich można znaleźć na specjalnej rocznicowej stronie niepodlegla.pomorskie.eu. Za jej pośrednictwem można też zgłaszać kolejne wydarzenia, które zostaną włączone w rocznicowe obchody.

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ