< Powrót
20
lipca 2020
Tekst:
Joanna Czerwionka/jsz
Zdjęcie:
A. Kostuch
Jezior Chmieleńskich
Zmagania jachtów kabinowych w ramach Pucharu Jezior Chmieleńskich.

Ponad sto jachtów rywalizowało w Pucharze Jezior Chmieleńskich

W weekend 18-19 lipca na jeziorach Kłodno i Raduńskim Dolnym odbyły się regaty o Puchar Jezior Chmieleńskich. Była to druga w tym sezonie impreza wchodząca w skład VI Żeglarskiego Pucharu Kaszub.

Tegoroczne regaty były wyjątkowe. W sobotę i niedzielę na chmieleńskich jeziorach pojawiły się 102 jachty. Rywalizowały przy pięknej, słonecznej pogodzie i przyjemnym wietrze. Na jeziorze Kłodno, jak co roku, ścigały się klasy Optimist grupa 0, Optimist UKS, Cadet oraz jachty w grupie Open. Natomiast na Jeziorze Raduńskim Dolnym w tym samym czasie, po raz pierwszy do wyścigu stanęły jachty kabinowe.

Nie była to jednak jedyna atrakcja weekendu w Chmielnie. Przed regatami o Puchar Jezior Chmieleńskich w Lokalnej Grupie Rybackiej odbyło się spotkanie z Szymonem Kuczyńskim. Żeglarz, który dwukrotnie samotnie opłynął świat pod żaglami, opowiedział o rejsach oraz pokazał zdjęcia i filmy z morskich wędrówek. Ponadto dzieci, młodzież i dorośli mieli niepowtarzalną okazję pożeglować z nim po jeziorze Kłodno nowym jachtem 2020 i zdobyć zdjęcie z autografem.

Jezior Chmieleńskich

Szymon Kuczyński na jachcie 2020.
Fot. Joanna Czerwionka

W tym roku w Pucharze Jezior Chmieleńskich w klasie Optimist gr. 0 i gr. UKS uczestniczyła rekordowa liczba klubów. W rywalizacji wzięli udział zawodnicy z KS AZS AWFiS Gdańsk, UKS Wodniacy Garczyn, Stowarzyszenia Port Mechelinki, Gdańskiego Klubu Żeglarskiego, UKŻ Lamelka Kartuzy, AKŻ 90, KS Zatoka Puck, GKM Marina Błotnik Cedry Wielkie, UKŻ OPTI CWM Gdynia, YKP Gdynia i Wikinga Kamienica Królewska. Ponadto w zawodach w innych klasach uczestniczyli także reprezentanci ŻUKS Stężyca, UKS Wodniacy Garczyn, KS Damroka Chmielno, Jacht Klubu Morskiego Roda, Gdyńskiej Akademii Żeglarskiej i Dulki Chmielno.

W klasie Optimist gr. 0 po siedmiu wyścigach najlepsza była Agata Wasąg, przed Natalią Dżurko (obie z GKM Marina Błotnik Cedry Wielkie) i Tomaszem Stoltmannem z UKS Wodniacy Garczyn. W Optimist UKS po dwóch wyścigach pierwszy był Karol Stachowski (Gdański Klub Żeglarski), druga Zuzanna Zasada (KS Zatoka Puck), a trzeci Franciszek Kamola (KS AZS AWFiS Gdańsk).

Jezior Chmieleńskich

Zmagania Optimistów w Pucharze Jezior Chmieleńskich.
Fot. Joanna Czerwionka

W klasie Cadet po dwóch wyścigach dwa pierwsze miejsca zajęły załogi z UKŻ Lamelka Kartuzy – Marcel Kurjańczyk i Filip Nowak oraz debiutujący w tej klasie Patryk Ulaczyk i Maciej Dowbusz. Na trzeciej lokacie uplasowały się Malwina Walter i Zofia Wolska z ŻUKS Stężyca.

W grupie Open rywalizowało jedenaście załóg. Pierwsze miejsce zdobyli Przemysław Okuniewski i Dariusz Damps (UKS Wiking Kamienica Królewska) na Omedze Standard. Dwa kolejny miejsca wywalczyli zawodnicy na jachtach 2020 – Filip Ciszkiewicz, Karol Kukulski, Piotr Kurek i Dominik Janowczyk (JKM Roda) oraz Natalia Majewska, Hanna Duda, Konrad Kunc i Wiktor Pawelczyk (Stowarzyszenie Port Mechelinki).

W klasyfikacji  Żeglarskiego Pucharu Kaszub, w grupie Open U24, pierwsze miejsce wywalczyła załoga: Przemysław Okuniewski i Dariusz Damps, drugie Natalia Majewska, Hanna Duda, Konrad Kunc i Wiktor Pawelczyk, a trzecie Hubert Kurjańczyk i Maksymilian Pelowski (Gdyńska Akademia Żeglarska).

Zacięta rywalizacja w grupie Open.
Fot. Joanna Czerwionka

W ramach regat jachtów kabinowych, odbyły się dwa biegi. Pierwsze miejsce w klasie A zajął jacht „Galancik” ze sternikiem Jerzym Majkowskim i Sławomirą Rejmus w załodze, w klasie B „Feniks” ze sternikiem Dariuszem Kostuchem oraz Janem i Piotrem Kostuchami, a w klasie C „Oh my God” ze sternikiem Pawłem Jendruszko i Piotrem Cabanem w załodze.

Organizatorami regat byli Klub Sportowy Damroka, Kaszubski Klub Żeglarski Dulka, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie. Regaty odbyły się przy wsparciu Gminy Chmielno, Pomorskiej Federacji Sportu i Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Kolejna impreza w kalendarzu VI Żeglarskiego Pucharu Kaszub to regaty o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna, które zaplanowano na 8-9 sierpnia 2020 r.

Wyniki

Klasyfikacja generalna VI ŻPK 2020

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ