< Powrót
5
marca 2019
Tekst:
mat. prasowe, dol
Zdjęcie:
STS Generał Zaruski
Generał Zaruski

Popłyń w rejs po Europie na pokładzie „Generała Zaruskiego”

Tegoroczna, V edycja Gdańskiej Szkoły pod Żaglami na pokładzie „Generała Zaruskiego” przypada w roku jubileuszu 80-lecia powstania żaglowca. Rozpocznie się 10 lipca. Trwa rekrutacja uczestników na trzytygodniowy rejs do europejskich portów. 

Gdańska Szkoła pod Żaglami to unikatowe przedsięwzięcie armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski” – Gdańskiego Ośrodka Sportu i Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku. Od czterech lat zabiera w trzytygodniowy rejs kilkunastu uczestników wyłonionych w konkursie, do którego może przystąpić każdy uczeń szkoły średniej oraz student. Rejs to nie tylko wydarzenie bogate w atrakcje turystyczne, ale i ciekawy program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami oraz głośnych wypraw żaglowca, zapisanych w historii polskiego jachtingu.

W tym roku uczestnicy rejsu odwiedzą najpiękniejsze zakątki wybrzeża Bałtyku. Po wypłynięciu z Gdańska żaglowiec dotrze od Sztokholmu, a stamtąd na Wyspy Alandzkie. W Maarienhaminie, stolicy archipelagu Alandów, żeglarze odwiedzą mekkę miłośników żeglarstwa – legendarny i piękny statek „Pommern”. To jeden z najstarszych i najszybszych żaglowców transportowych świata. Dalej trasa poprowadzi żaglowiec przez Tallin i Rygę, dwie stolice, których zabytki i starówki zostały wpisane na listę UNESCO.

Na morzu będą się odbywały regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących, z programem właściwym dla wieku uczestników. Organizatorzy stawiają na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację.

Jak zostać członkiem załogi rejsu, który może okazać się przygodą życia?

Proces rekrutacji zaczyna się od przesłania zgłoszenia w formie listu motywacyjnego o objętości maksymalnie jednej strony A4. Należy go dostarczyć do 19 kwietnia pocztą elektroniczną na adres zaruski@sportgdansk.pl, pocztą tradycyjną, bądź osobiście na adres: Gdański Ośrodek Sportu, ul. Traugutta 29, 80-221 Gdańsk.

Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu (np. plan zwiedzania jednego z odwiedzanych miast, prezentacja multimedialna, plan gry miejskiej, zabawa integracyjna itp.).

W rejsie weźmie udział 16 szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji. Szczegóły można znaleźć w regulaminie oraz prezentacji programu „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” dostępnych na stronie https://zaruski.pl. Rejs zakończy się 28 lipca w Gdańsku.

„Generał Zaruski” jest jednostką flagową Miasta Gdańska. Pełni rolę morskiego ambasadora miasta w bałtyckich portach oraz stanowi dowód jego morskich i żeglarskich ambicji oraz tradycji. Armatorem jednostki jest Gdański Ośrodek Sportu.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ