< Powrót
5
czerwca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej
„Dar Młodzieży” podczas parady żaglowców w 2014 roku.

Popłyń za „Darem Młodzieży” w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej!

Coraz więcej jednostek deklaruje udział w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która 20 czerwca przepłynie z Gdańska do Gdyni. Zapraszamy do udziału.

Nocna Żeglarska Parada Świętojańska, organizowana od 2017 roku przez Pomorski Związek Żeglarski, jest żelaznym punktem obchodów Święta Morza w Gdyni, co roku gromadząc dziesiątki jachtów i setki wodniaków. W tym roku odbędzie się w dzień, w innej, nie mniej atrakcyjnej formule, obejmującej swym zasięgiem całe Trójmiasto, oraz zainicjuje na wodzie pomorski sezon żeglarski.

IV Żeglarska Parada Świętojańska rozpocznie się w sobotę o godzinie 16 na wysokości mola w Brzeźnie, skąd uczestnicy popłyną do Gdyni. Na wysokości południowego wejścia do gdyńskiego portu jednostki znajdą się około 19.30. Kawalkada będzie doskonale widoczna dla mieszkańców Trójmiasta i turystów, ponieważ wezmą w niej udział największe polskie żaglowce – m.in. „Dar Młodzieży”, „Pogoria”, „Zawisza Czarny” i „Generał Zaruski”. Udział „Daru Młodzieży” związany jest w przypadającym w tym roku stuleciem powstania Uniwersytetu Morskiego. Popłynięcie jachtem obok słynnego polskiego żaglowca będzie nie lada gratką dla wielu żeglarzy. W paradzie popłynie również flagowa jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa „Kapitan Poinc”.

IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej

„Pogoria” wypływająca na paradę żaglowców w 2014 roku. Fot. Tadeusz Lademann

W paradzie nie zabraknie również jachtów – m.in. „Antiki”, która ma na koncie opłynięcie świata oraz „Malborka”, za którego sterami stanie Piotr Adamowicz (AKM Gdańsk), dwukrotny złoty medalista Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski z 2019 roku. W wydarzeniu wezmą udział także Joanna Pajkowska i Szymon Kuczyński – laureaci dwóch ostatnich nagród Rejs Roku – Srebrny Sekstant za samotne wokółziemskie rejsy bez zawijania do portu. Rozmowy trwają także z kolejnymi dużymi partnerami, którzy uświetnią paradę swoją obecnością.

Organizator prosi żeglarzy, żeby zgłoszenia do udziału w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej przesyłać do poniedziałku 15 czerwca.

Z uwagi na ograniczenia wynikające ze stanu zagrożenia epidemicznego, nie są przewidziane żadne imprezy towarzyszące paradzie na lądzie.

Kapitanowie, sternicy i skiperzy, którzy chcą wziąć udział w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej i popłynąć w niej jachtem razem z „Darem Młodzieży” proszeni są o kontakt z Jerzym Jałoszewskim, głównym organizatorem z ramienia PoZŻ, pod numerem telefonu 604 543 210 lub pod adresem mailowym: j.jaloszewski@pozz.org.pl. Komandorem parady będzie komandor JKMW Kotwica Artur Pierzyński.

REGULAMIN PARADY

ZGŁOSZENIE DO PARADY

PODZIEL SIĘ OPINIĄ