< Powrót
24
sierpnia 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
MT Partners

Potrójne regaty w Świnoujściu zakończone

Młodzieżowym mistrzem Europy w Match Racingu została francuska załoga Robina Follina, a znakomity debiut zaliczyła załoga Macieja Sapiejki z Polski. Ponadto Andrzej Romanowski został mistrzem Polski w klasie Finn, a kolejną rundę Pucharu Polski w klasie Delphia24 wygrała załoga Piotra Kowalewskiego z Poznania.

W ramach Świnoujskiego Festiwalu Żagli odbyły się trzy imprezy regatowe. Kibice mogli obserwować zmagania na wodzie zarówno na Świnie w centrum miasta, jak i na Zatoce Pomorskiej.

O tytuł najlepszej meczowej młodzieżowej załogi w Europie walczyli żeglarze z 10 krajów. W pierwszym półfinale spotkali się faworyzowany Robin Follin z Maciejem Sapiejką, doświadczonym żeglarzem klasy 470, debiutującym w tej rangi imprezie meczowej. W drugim mocny Włoch Ettore Botticini z francuską załogą Victora Migraine.

Do finału awansowali Follin i Botticini i mimo pierwszego wyścigu wygranego przez Włochów, pozostałe trzy należały do Franuzów, co zasłużenie dało im tytuł mistrzów Europy do lat 23. Podium zamknęli również Francuzi, pod wodzą Victora Migraine. Debiutująca załoga Macieja Sapiejki zajęła wysokie, czwarte miejsce.

– Niesamowite emocje, bardzo dużo nauki i zacięta walka z naszej strony do samego końca – mówi Maciej Sapiejka. – Sporo wniosków wyciągnęliśmy z tych regat i pewnie jeszcze więcej będziemy ich mieli po tym jak już na spokojnie przeanalizujemy wszystkie nasze starty. Jestem bardzo zadowolony z wyniku. Dziękujemy ekipie Polish Match Tour oraz Szymonowi Jabłkowskiemu za pomoc w przygotowaniach, organizację treningów i przekazaną wiedzę.

Jednym z bardziej emocjonujących wyścigów był dla Sapiejki ten w ćwierćfinale z Jamesem Pinderem.

– Pomimo kary na starcie i minimalnej przewagi na dolnym znaku, zdecydowaliśmy się popłynąć swoje po zmianach, aby uciec i wykręcić karę na mecie – relacjonuje Maciej Sapiejka. – To bardzo nas przybliżyło do półfinału.

Dumy ze startu polskich załóg nie kryje Maciej Cylupa z MT Partners. Organizatorzy cyklu Polish Match Tour dali szansę młodym żeglarzom na reprezentowanie Polski w mistrzostwach, aranżując zgrupowanie, na którym szkolili młodzież, a następnie wybrali trzy załogi, które reprezentowały nasz kraj.

– Widać w nich wolę walki, widać, że im się chce – mówi Cylupa. – Myślę, że to fajna szansa, żeby popływać z doświadczonymi żeglarzami, wówczas można najwięcej się nauczyć. Szczególne gratulacje dla załogi Maćka, która walczyła do samego końca, dostając się do półfinału, co mówiąc szczerze, biorąc pod uwagę doświadczenie meczowe tej załogi, jest wynikiem powyżej oczekiwań. Jak widać, dobre wyszkolenie zawodnicze z klasy 470 procentuje i pokazuje wszystkim zawodnikom klas sportowych, że warto próbować swoich sił w meczach, bo to doskonała szkoła żeglarstwa, taktyki i współpracy w załodze.

W regatach wzięły jeszcze udział dwie polskie załogi – Igora Tarasiuka, która odpadła w ćwierćfinale, w meczu z Botticinim oraz Kuby Midora, która zakończyła zmagania na eliminacjach.

Wyniki European Youth Match Racing Championship 2017:
1. Robin Follin – Sailor (FR)
2. Ettore Botticini (IT)
3. Victor Migraine (FR)
4. POL 32 Maciej Sapiejka & Adam Krefft (PL)
5. James Pinder (GB)
6. Alexandra Martynova (RUS)
7. Igor Tarasiuk (PL)
8. Arthur Bruce Sailing Team (GB)
9. Octavia Owen(GB)
10. Jakub Midor (PL)

W tym samym czasie w ramach wydarzenia Świnoujście Sails Festival rozgrywane były także regaty North Sails Mistrzostwa Polski klasy Finn oraz Puchar Polski na jachtach Delphia24. Wyścigi odbywały się na otwartym morzu, przy plaży w Świnoujściu. Dobry, ale zmienny wiatr o sile od 10 do 20 węzłów oraz nieregularny, silny prąd z ujścia Świny stworzyły trudne, wymagające taktycznie warunki do ścigania.

W klasie Finn od początku doskonale radził sobie Andrzej Romanowski z Yacht Clubu Rewa, prowadząc stawkę od pierwszego dnia i zdobywając tytuł mistrza Polski Masters. Srebrny medal wywalczył Marcin Mrówczyński z Centrum Żeglarskiego ze Szczecina, a brązowy Marek Jarocki z ASZ Poznań. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli Mrówczyński (40+), Romanowski (50+), Bogusław Nowakowski z LOK Garland Gliwice (60+) i Friedrich Mueller z WVE Emden (70+).

– Wybór Świnoujścia na jedne z najważniejszych regat sezonu, był dla Polskiego Stowarzyszenia Regatowego Klasy Finn eksperymentem – podsumowuje Bogusław Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Klasy Finn w Polsce. – Polegaliśmy na wiedzy i zdolnościach organizacyjnych Macieja Cylupy, który nas do tej lokalizacji bardzo namawiał. Tegoroczne regaty okazały się bardzo, bardzo udane. Wygodna, przestronna marina z dobrą organizacją, świetnie przygotowana i przeprowadzona impreza, bardzo profesjonalna praca zespołu sędziowskiego na wodzie, miłe towarzystwo młodych żeglarzy i gościnna dla przyjeżdżających atmosfera Świnoujścia, a także, co nie było bez znaczenia, dobra pogoda, wszystko to sprawiło, że tegoroczne Mistrzostwa Polski Finn Masters pozostaną na długo w pamięci uczestników. Otwarty akwen Zatoki Pomorskiej jest w mojej opinii świetnym i wymagającym miejscem rozgrywania regat dla wszystkich klas olimpijskich.

Wyniki North Sails Mistrzostwa Polski Finn Masters 2017:

Klasyfikacja generalna:
1. Andrzej Romanowski POL 73
2. Marcin Mrówczyński POL 87
3. Marek Jarocki POL 100
4. Friedrich Muller GER 146
5. Bogusław Nowakowski POL 26
6. Detlev Guminski GER 92
7. Lesław Świstelnicki POL55
8. Juliusz Reichelt POL 38
9. Piotr Rosiński POL 27
10. Maciej Rozkrut POL 31
11. Jan Kominek POL 127
12. Jacek Kaliński GER 114

Medaliści w grupach:
40+ 1. Marcin Mrówczyński; 2. Marek Jarocki
50+ 1. Andrzej Romanowski; 2. Lesław Świstelnicki; 3. Piotr Rosiński
60+ 1. Bogusław Nowakowski; 2. Detlev Guminski; 3. Juliusz Reichelt
70+ 1. Friedrich Muller

W klasie Delphia rywalizacja była bardzo wyrównana. Wszystkie załogi wygrały minimum jeden raz, a prowadzenie w klasyfikacji zmieniało się co wyścig. Ostatecznie najrówniej pływała poznańska załoga Piotra Kowalewskiego na jachcie Marine Works/Selden wygrywając przed szczecińską załogą Michała Jabłońskiego na jachcie GTJ i załogą Choccolisimo Gang ze sternikiem Mariuszem Trzcińskim. Była to przedostatnia runda Pucharu Polski w tej klasie, a rywalizacja o triumf w klasyfikacji sezonu zakończy się 22-23 września w Powidzu.

Wyniki regat dla klasy Delphia24:
1. Piotr Kowalewski – Marina Works/Selden – 13 pkt
2. Michał Jabłoński – GTJ – 15 pkt
3. Mariusz Trzciński – Chocolissimo Gang – 16 pkt
4. Waldemar Sałata – Star Telekom – 19 pkt
5. Marcin Pietrzak – Auto Podlasie – 19 pkt

Organizatorem regat była fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego i MT Partners, przy wsparciu miasta Świnoujście i OSiR Wyspiarz.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ