< Powrót
24
listopada 2022
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:

Potwory morskie na dawnych mapach

„Potwory morskie ze średniowiecznych i renesansowych map” to pozycja niezwykła. Historia, sztuka i kartografia spotykają się w niej ze sobą i splatają w wyjątkową opowieść o ludzkich lękach i obsesjach.

Amerykański historyk Chet Van Duzer przyjrzał się europejskim mapom morskim od X do XVI wieku pod kątem występujących na nich wyobrażeń potworów morskich. Okazało się, że znalazł ich tam całkiem sporo i różnego rodzaju. Są wśród nich również potwory, które dla nas takimi już nie są jak np. wieloryby.

Odkryte monstra zostały przez autora opisane i przeanalizowane bodaj po raz pierwszy w historii. Wnioski z tych analiz są nader ciekawe jak choćby fakt, że potwory spełniają na nich wielorakie funkcje. Czasem wyrażają irracjonalny lęk przed nieznanym, czasem przestrzegają przed żeglugą w niebezpieczne rejony, czasem strzegą tajemnic.

Fascynujące wizerunki zostały ukazane w książce na pięknych ilustracjach stanowiących integralną jej część. Dla wielu czytelników spotkanie z tą książką będzie zapewne nie tylko przeżyciem poznawczym, ale i artystycznym.

Dzisiaj trudno szukać wizerunków potworów na mapach morskich. A szkoda, bo gdyby były zapewne spełniałyby tę samą funkcję co niegdyś, ucząc pokory przed morzem. Przypomnijmy choćby to, że o tym co się kryje na ich dnie wciąż wiemy mniej niż o powierzchni Księżyca.

„Potwory morskie ze średniowiecznych i renesansowych map”, Chet Van Duzer, Wydawnictwo Nautica, str. 144, (www.wydawnictwonautica.pl)

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ