
Powołana zostanie Komisja Techniczna PBP
Puchar Bałtyku Południowego (PBP) startował zaledwie cztery laty temu. Jego początki nacechowane były przede wszystkim entuzjazmem i wolą wyjścia na nieco szersze wody. Obecnie PBP jest renomowaną marką, wspólnym dziełem czterech współpracujących regionów: zachodniopomorskiego, kaliningradzkiego, elbląskiego i Pomorskiego.
Również fakt powierzenia Polsce organizacji Mistrzostw Europy ORC przypisać należy również integracji środowiska związanego z żeglarstwem morskim oraz osób z niego się wywodzących, a skupionych głównie wokół Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Po zmianach w przepisach formuły KWR, które mogą istotnie wpłynąć na przebieg rywalizacji w tej grupie jachtów, głównie z powodu konieczności zaktualizowania danych pomiarowych jeszcze przed nadchodzącym sezonem (patrz komunikaty na www.kwr-swiadectwa.pl), nadszedł czas wprowadzenia dalszych zmian będących przygotowaniem do przybliżenia zasad obowiązujących w świecie regatowym.
Mowa tu o podjętym już postanowieniu zainicjowania stosowania w regatach objętych kalendarzem regat jachtów morskich Pomorskiego Związku Żeglarskiego przepisów Offshore Special Regulations (OSR) odnoszących się do zasad dotyczących bezpieczeństwa żeglugi. Dotychczasowe, bardzo liberalne podejście do ww. zagadnień, wyrażające się enigmatycznym stwierdzeniem, że armator jest odpowiedzialny za zdolność żeglugową jachtu na akwenie regat, musiało w świetle dowolności interpretacyjnej tego zalecenia ulec zmianie.
Podstawą takiej decyzji stały się wcale nierzadkie przypadki autorstwa „chartów wyścigowych”, skutkujące tak dalece idącym „odchudzaniem” jachtów, że nawet kotwice pozostawiane były na brzegu. Jak dotąd nie wydarzył się wypadek jachtu w regatach, który byłby skutkiem owej woli zwycięstwa, co nie oznacza, że można uznać, iż nie wydarzy się w przyszłości. Dodatkowym powodem jest coraz częstszy udział naszych jachtów w regatach za granicą, gdzie OSR jest stosowane standardowo. Rozumiejąc, że wprowadzenie OSR mogłoby zakończyć się głębokim szokiem nie tylko wielu uczestników regat, ale również tych regat organizatorów, postanowiono zacząć edukację od bardzo łagodnej wersji egzekwowania części OSR. W tym celu przy PoZŻ powołana zostanie Komisja Techniczna (KT), której zadaniem będzie realizacja owej reformy.
Działalność KT poza prowadzeniem inspekcji w zakresie OSR, obejmie również sprawdzenie zgodności trymu regatowego jachtu ze świadectwem pomiarowym zarówno ORC, jak i KWR. Zakres owych inspekcji i inne szczegóły ich prowadzenia zostały omówione i ustalone w czwartek 20 kwietnia, podczas spotkania osób zaproszonych do współpracy.
Postanowiono, w oparciu o przepisy formuł ORC i KWR oraz omówione powyżej OSR, stworzyć lokalne, pomorskie przepisy regulujące zakres inspekcji. Inspekcje prowadzone będą przed i w trakcie każdych regat kalendarza Pucharu Bałtyku Południowego w regionie pomorskim. KT przewiduje, że efektem inspekcji ma być przede wszystkim ustalenie rzeczywistego zakresu popełnianych wykroczeń przeciwko przepisom formuł wyrównawczych, ale również ocena stanu wyposażenia jachtów w środki warunkujące bezpieczeństwo żeglugi.
W trakcie spotkania określono wstępnie zakres zamierzonych regulacji oraz procedury związane z prowadzaniem inspekcji. Należy podkreślić, że tworzone przepisy bazować będą na regulacjach publikowanych przez World Sailing (poprzednio ISAF), w wersji dostosowanej do naszych lokalnych potrzeb tak, aby zachować pełną zgodność z procedurami stosowanymi podczas regat międzynarodowych. Przepisy zostaną opracowane do 9 maja i ogłoszone nie później niż 15 maja.
Jednak już podczas pierwszego spotkania postanowiono bezwzględnie stosować zasadę, iż członkowie KT będą podejmować działania zmierzające do usunięcia (lub stwierdzenia) nieprawidłowości ujawnionych wyłącznie w wyniku prowadzonych inspekcji lub na wniosek Komisji Sędziowskiej. Nie będą podejmowane działania wynikające z informacji (donosy) przekazywanych przez uczestników regat, albowiem w tym przypadku dostępną i jedynie właściwą jest procedura protestowa. W pierwszym spotkaniu udział wzięli: Jarosław Górski, Michał Ruciński, Andrzej Szrubkowski.