< Powrót
9
maja 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Arch. Janiny Koszarskiej/„Marsz, marsz Batory”
„Batory”
Janina Orzechowska i Kazimierz Koszarski na pokładzie „Batorego” w 1939 roku.

Poznaj niezwykłą historię polskiego transatlantyku

„Batory” przed wojną był ambasadorem polskiej kultury, a w szarzyźnie PRL-u oknem na świat. O tym, co znaczył dla pasażerów opowiada książka „Marsz, marsz Batory”, której premiera odbędzie się 11 maja.

Ambasador polskiej kultury, pływający salon i najbardziej znany polski transatlantyk. „Batory” od 1936 do 1969 roku woził Polaków po całym świecie w rejsach turystycznych i konwojach wojennych podczas II wojny światowej. A dla części z naszych rodaków, którzy podjęli trudną decyzję o emigracji, był ostatnim kontaktem z Polską.

Właśnie indywidualnym doświadczeniom pasażerów „Batorego” poświęcona została książka „Marsz, marsz Batory”. Autorkom – Aleksandrze Karkowskiej i Barbarze Caillot – udało się porozmawiać z ponad 50 pasażerami oraz członkami załogi, żyjących obecnie nie tylko w Polsce, ale też w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

– Oczarował nas statek „Batory”, legendarny transatlantyk – mówi Aleksandra Karkowska. – 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów. Rejs „Batorym” to był czas oczekiwania na kraj obiecany. Wspomnienia z tej podróży wciąż budzą silne emocje. 11 dni, 3198 mil morskich i zmienia się całe życie.

Wokół książki powstał też interdyscyplinarny projekt „B jak Batory”, w skład którego wchodzą dwa filmy promocyjne i bogato ilustrowana broszura opowiadająca niesamowitą historię statku.

Premiera książki odbędzie się w sobotę 11 maja o godzinie 17 w Muzeum Emigracji w Gdyni (ul Polska 1). Będzie można ją kupić w Muzeum Emigracji, w gdyńskim Centrum Informacji Turystycznej i księgarni Koga w Gdyni. Będzie także dystrybuowana w ogólnopolskich sieciach księgarni.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ