< Powrót
24
sierpnia 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Ilustracja:
Lech Zaleski/archiwum rodziny
Zaleskiego
Szkic Domu Żeglarza PTTK widziany od strony ówczesnej al. Zjednoczenia (obecnie al. Jana Pawła II).

Poznajcie żeglarskie projekty architekta Lecha Zaleskiego

Stworzył ikony powojennej gdyńskiej architektury, a w dorobku ma m.in. projekty żeglarskie. Dzieła Lecha Zaleskiego będzie można oglądać i zwiedzać podczas 11. Weekendu Architektury w Gdyni.

Gdyńskie święto architektury odbędzie się w dniach 26-29 sierpnia. Jak co roku organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji – prelekcji, wystaw, spacerów i pokazów filmowych. Jednym z bohaterów 11. Weekendu Architektury będzie Lech Zaleski, twórca  m.in. gdyńskiej Róży Wiatrów.

– Lech Zaleski był jednym z ciekawszych architektów na Wybrzeżu, zaliczanym do tzw. szkoły gdańskiej – tłumaczy Bartłomiej Ponikiewski, kurator wystawy. – Na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej związany był z Katedrą Projektowania Portów i Przymorza, a pracował w Biurze Projektów Budownictwa Morskiego w Gdańsku. Wiele jego realizacji powstało w centrum Gdyni: bulwar Nadmorski, internat Szkoły Rybołówstwa Morskiego – obecny akademik Uniwersytetu Morskiego, dworzec Żeglugi Gdańskiej, popularnie określany jako Róża Wiatrów oraz Akwarium Gdyńskie. Zaprojektował też Dworzec Podmiejski SKM i kapitanat portu w Gdyni.

Zaleskiego

Projekt gmachu Jacht Klubu Morskiego Kotwica z lat 60. autorstwa Lecha Zaleskiego. Il. arch. Pomorskiego Związku Żeglarskiego

Lech Zaleski był także autorem projektów związanych z żeglarstwem. Stworzył m.in. plan rozbudowy gdyńskiej mariny – powiększenia basenu żeglarskiego oraz postawienia pawilonów klubowych. Choć ostatecznie marina pozostała w starym kształcie, siedziby klubów postawiono zgodnie z pomysłem Zaleskiego, choć nie on odpowiadał za ich projekty. Był także autorem projektu Domu Żeglarza – niezrealizowanego gmachu, w którym mieścić się miał m.in. Gdański Okręgowy Związek Żeglarski oraz muzeum żeglarstwa.

Zaleskiego

Lech Zaleski.
Fot. arch. rodziny Lecha Zaleskiego

W czwartek 26 sierpnia o godzinie 17 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego otwarta zostanie wystawa „Architekt Lech Zaleski – Projektowanie od morza”. Będzie można na niej zobaczyć przekrój jego twórczości – materiały zdjęciowe i rysunki projektów. Pokazany zostanie też film dokumentalny poświęcony architektowi. Część materiałów na ekspozycji pochodzi z archiwum Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Wystawę będzie można oglądać do niedzieli 5 września.

W piątek 27 sierpnia zorganizowany zostanie z kolei spacer architektoniczny śladami Lecha Zaleskiego. Przewodnikami po jego gdyńskich projektach będzie Justyna Borucka z Politechniki Gdańskiej oraz Stanisław Dopierała, który był współpracownikiem Zaleskiego. Z kolei w niedzielę w godzinach 12.30-14 w patio Konsulatu Kultury odbędzie się dyskusja o architekturze II poł. XX w., w tym m.in. o Lechu Zaleskim.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Strona 11. Weekendu Architektury

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ