< Powrót
3
stycznia 2020
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Arch. prywatne
poznajmy mistrzów Pomorza
Marta Miedzierska i Ryszard Zemfler

Poznajmy bliżej mistrzów Pomorza 2019: Marta Miedzierska i Ryszard Zemfler

Końcówkę roku 2019 przeznaczyliśmy na przybliżenie sylwetek najlepszych żeglarzy województwa pomorskiego. Mistrzowie Pomorza, w różnych klasach, opowiadali nam o swoich żeglarskich życiorysach.

Na zakończenie cyklu przedstawiamy jednych z najmłodszych zwycięzców regat o mistrzostwo Pomorza. Są nimi zawodnicy Gdańskiego Klubu ŻeglarskiegoMarta Miedzierska i Ryszard Zemfler. Każde z nich ma swoją historię ale też wiele ich łączy. Oboje mają po 12 lat, są żeglarskimi wychowankami Grzegorza i Klaudii Mańkuckich, a w minionym sezonie ścigali się na klasie Bic Techno 293, żagiel 4.0 m².

Jak i kiedy rozpoczęła się wasza przygoda z żeglarstwem?

Marta: Moja przygoda z żeglarstwem rozpoczęła się jak miałam 10 lat. Zaczęłam pływać, bo mój starszy brat pływał i ja też chciałam spróbować. W marcu 2017 roku zapisałam się do klubu.

Ryszard: Jak miałem 9 lat, pojechaliśmy z rodzicami na Hel do Chałup. Tata pływał na kitesurfingu, a ja spróbowałem wtedy na desce z żaglem (1,5 m²). To był mój pierwszy kontakt z żeglarstwem. Później wziąłem udział w półkoloniach żeglarskich, gdzie pływałem na Optimiście. Po wakacjach, trochę za namową koleżanki, która już żeglowała, trafiłem do klubu, gdzie wybrałem grupę windsurfingową.

Jak wyglądały wasze żeglarskie początki?

Marta: Nie pływałam na Optimiście tylko od razu na desce. Pierwszy żagiel miał 3,0 m². Na początku bałam się wypłynąć na zatokę i przepływać blisko jachtów. Obawiałam się kolizji bo czułam się dość niepewnie w manewrowaniu.

Ryszard: Od razu mi się wszystko podobało. Niczego się nie bałem bo pływaliśmy na rozlewisku Wisły Śmiałej gdzie warunki są łagodniejsze niż na zatoce, a później byłem już lepszy i silniejszy wiatr i fale też nie sprawiały mi problemu.

Czy pamiętacie swoje pierwsze sukcesy, albo moment, w którym polubiliście windsurfing naprawdę bardzo?

Marta: Naprawdę zaczęło mi się podobać gdy ukończyłam swój pierwszy wyścig. Wcześniej albo nie mogłam dopłynąć do mety, albo nawet nie mogłam wystartować, więc jak w końcu się udało to był dla mnie duży sukces. To było podczas regat Pucharu Morza Kociewskiego w Osieku w 2017 roku.

Ryszard: Dla mnie takim momentem było pierwsze wejście w ślizg na treningu.

Które z waszych osiągnięć jest dla was najcenniejsze?

Marta Miedzierska

Marta Miedzierska.

Marta: Moim największym sukcesem jest drugie miejsce w regatach o Puchar Gdańska 2019. Udało mi się je zdobyć, bo regaty były pod koniec mocno przepracowanego sezonu. Trenerzy tak ułożyli plan na cały rok, że obfitował on w wiele treningów i regat. Myślę, że to przyniosło efekt.

Ryszard: W 2018 roku, w Mistrzostwach Bazy Mrągowo wygrałem wszystkie wyścigi. Pływało mi się tam naprawdę dobrze. To zwycięstwo jest tym bardziej cenne, że wygrałem wówczas z Kubą Guźleckim ze Szczecina. To mój bardzo dobry kolega ale na wodzie jest moim najtrudniejszym rywalem.

Za co lubicie żeglarstwo?

Marta: Żeglarstwo lubię za to, że na wodzie mogę poczuć się swobodnie, tam nie ma żadnych ograniczeń. Dzięki uprawianiu sportu poznaję też dużo różnych osób, a to fajne.

Ryszard: Najbardziej lubię pływać w ślizgu na płaskiej wodzie. Lubię jak jest szybko i jak skoki wychodzą.

Czy macie żeglarskich idoli?

Marta: Idola nie mam, ale chciałabym osiągnąć co najmniej to co mój starszy brat, który był zawodnikiem Kadry Narodowej Juniorów. Cały czas mi powtarza, że jestem słaba, więc chcę mu udowodnić, że się myli.

Ryszard: Nie mam żadnego konkretnego ale podziwiam wszystkich windsurferów, którzy żeglują na wave w sztormowych warunkach.

Jak widzicie swoją przyszłość w żeglarstwie?

Marta: Na razie przede mną kilka lat na klasie Bic Techno 293. Od kolejnego sezonu będę pływać na żaglu 5,8 m², a później jest jeszcze 6,8 i 7,8. W przyszłości będę chciała spróbować żeglowania na klasie RS:X i na foilu.

Ryszard: Chciałbym pływać na foilu. Jestem ciekaw jak to będzie. Mam nadzieję, że uda mi się spróbować w przyszłym sezonie

Jakie macie najbliższe plany treningowe na tę zimę?

Rysiu Zemfler podczas grudniowej sesji surfingowej na Bałtyku.

Marta: W klubie, we wtorki mamy łyżwy, w czwartki salę i basen, a w sobotę biegamy. Najprawdopodobniej 6 stycznia, pojedziemy na zgrupowanie kondycyjne do Jakuszyc na biegówki.

Ryszard: Jesteśmy po zgrupowaniu w Chorwacji, gdzie przesiadłem się już na żagiel 5,8 m². Od przyszłego sezony, będę ścigał się w tej kategorii. Moje pierwsze wrażenia są pozytywne. Żagiel jest trochę cięższy ale szybciej wchodzi się w ślizg. W klubie mamy 3 treningi w tygodniu. Teraz zimą, często na Bałtyku bywają dobre warunki do surfingu. Jak tylko się trafiają to surfuję.

Jakie są wasze żeglarskie cele?

Marta: Moim celem na przyszły sezon, jest podium w regatach ogólnopolskich, już w Techno 5,8. W przyszłości chciałabym wygrywać międzynarodowe regaty.

Ryszard: Dalekosiężnych celi nie mam. W przyszłym sezonie chciałbym zdobyć złoty albo srebrny medal mistrzostw Polski, bo brązowy już mam.

Jak udaje się wam godzenie treningów z nauką?

Marta: Chodzę do Szkoły nr 19 im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdańsku. Jestem w szóstej klasie. Jak przychodzę ze szkoły to staram się szybko odrobić lekcje, jeszcze przed treningiem. Po treningu mam w planie naukę na kolejny dzień, ale nie zawsze mi się to udaje, bo czasem trening się wydłuża. Mimo, to staram się godzić obowiązki szkolne z windsurfingiem i póki co mi się to udaje.

Ryszard: Chodzę do 7 klasy w Niepublicznej Szkole Podstawowej Sokrates w Gdańsku. Jak jest treningowy dzień, to wracam ze szkoły, szybko jem, idę na trening, wracam, robię lekcję i idę spać. Wtedy jest ciężko. Ale jak nie ma treningu to można odpocząć i nadrobić zaległości.

Czy macie jakieś poza żeglarskie hobby?

Marta: Poza pływaniem lubię taniec. Należę do szkolnego klubu „Perełki”. Tańce są 3 razy w tygodniu ale ja chodzę tylko dwa razy, bo pokrywają się z treningami żeglarskimi. Niezależnie od tego czy mamy treningi pływackie, raz w tygodniu chodzę dodatkowo na basen. Z zimowych sportów lubię jazdę na nartach.

Ryszard: Oprócz windsurfingu i surfingu, od trzech lat gram na gitarze. Raz w tygodniu chodzę na lekcje gry.

Najważniejsze wyniki Marty
2 miejsce – Puchar Gdańska 2019; Gdańsk
3 miejsce – Regay o Trójząb Neptuna 2019; Gdańsk
3 miejsce – Puchar Gdańska 2018; Gdańsk
2 miejsce – Regaty o Szablę Ukraińską 2018; Osiek
2 miejsce – Regaty o Trójząb Neptuna 2018; Gdańsk

Najwazniejsze wyniki Ryszarda
2 miejsce – Puchar Krynicy Morskiej 2018; Krynica Morska
1 miejsce – Puchar Gdańska 2018; Gdańsk
1 miejsce – Mistrzostwa Bazy Mrągowo; Mrągowo
2 miejsce – Międzynarodowe Regaty Windsurfingowe 2019; Kalisz
3 miejsce – Puchar Prezydenta Sopotu 2019; Sopot
3 miejsce – Mistrzostwa Polski Młodzików 2019; Szczecin
2 miejsce – Puchar Gdańska 2019; Gdańsk

PODZIEL SIĘ OPINIĄ