< Powrót
28
listopada 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Robert Hajduk/Volvo Gdynia Sailing Days 2019
poznajmy mistrzów Pomorza Jan Krawczyk
Jan Krawczyk

Poznajmy bliżej tegorocznych mistrzów Pomorza: Jan Krawczyk

W kraju warunki do trenowania na wodzie już słabe. Sprawdzamy jakie plany na zimowy okres mają tegoroczni mistrzowie Pomorza w różnych klasach. Pytamy też o ich żeglarskie początki i cele.

Dzisiaj swój żeglarski życiorys streścił nam Jan Krawczyk, zawodnik Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Jest on nie tylko najlepszym żeglarzem w klasie Laser 4,7 na Pomorzu, ale też w Polsce.

Jak i kiedy zaczęła się twoja przygoda z żeglarstwem?

Mój nauczyciel wychowania fizycznego Dariusz Kosecki był trenerem żeglarstwa. To on nakłonił mnie, żebym spróbował. Widział, że mam predyspozycje do uprawiania sportu. Za jego namową, w wieku 8 lat, zapisałem się do Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.

Jak wyglądały twoje żeglarskie początki?

Same początki nie były zbyt ciekawe, na zajęcia chodziłem trochę przymuszany przez rodziców. Treningi były dla mnie zbyt długie. Trenowałem wtedy też piłkę nożną i to była moja pierwsza pasja, a żeglarstwo mnie od niej odciągało. Poza tym na wodzie było zimno, a jak wiało to się bałem.

Co się w takim razie wydarzyło, że jednak zostałeś przy żeglarstwie?

Z czasem stałem się większy i cięższy, a wiatr zaczął mi sprzyjać. Zaczęło mi się podobać osiąganie coraz większych prędkości. Pojawiły się też pierwsze dobre wyniki. Pamiętam, że byłem bardzo dumny z 16 miejsca podczas mistrzostw Pomorza grupy B. Startowało wtedy około 90 łódek.

Na jakich klasach pływałeś do tej pory?

Moją pierwszą klasą był Optimist, a przez pierwsze dwa lata trenerem – właśnie pan Darek. Później przeszedłem do grupy A i wtedy trenował mnie Karol Jączkowski. W wieku 13 lat przesiadłem się na Lasera 4,7, a od przyszłego sezonu będę już pływał na Radialu. Na Laserze moim trenerem jest Mirosław Laskowski, a trenerem wspomagającym Mikołaj Lahn.

A jaki jest Twój największy dotychczasowy sukces?

Mistrzostwo Polski, które wywalczyłem w tym roku na Laserze 4,7 podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Trochę się tego nie spodziewałem, bo przez dwa miesiące w zasadzie nie żeglowałem. Wróciłem do treningów, po kontuzji złamania kciuka, dopiero na dwa tygodnie przed mistrzostwami. Te pierwsze zejścia na wodę nie napawały optymizmem, nic mi nie wychodziło. Za to od pierwszego wyścigu jakby wszystko wróciło, czucie wiatru, łódki i poszło!

To powiedz za co lubisz żeglarstwo, czemu wygrało z piłką nożną?

W wyborze żeglarstwa pomogły mi sukcesy, które zaczęły się pojawiać. Teraz w ogóle nie żałuję tej decyzji. Optimist nie sprawiał mi takiej frajdy ale Laser jest bardzo fajną łódką. Jest szybki i wygodny.

Jak wyglądają twoje plany żeglarskie na najbliższy czas?

Zostałem powołany do Kadry Narodowej Juniorów w klasie Laser Radial na przyszły sezon. Najbliższe plany to dwa zgrupowania kondycyjne w górach. Na wiosnę jedziemy na Gardę trenować już na wodzie. W klubie mamy dwa razy w tygodniu treningi ogólnorozwojowe na sali, a raz w tygodniu robimy indywidualne treningi tlenowe.

Jakie masz cele wynikowe na przyszły sezon?

Moim celem jest pierwsza dziesiątka mistrzostw Polski. W kraju mamy wysoki poziom w Laserze Radialu. Mam plan wystartować jeszcze w mistrzostwach świata na Laserze 4,7 we Włoszech i tam też dobrze się zaprezentować.

Co chciałbyś osiągnąć w żeglarstwie?

Nie planuję w przyszłości przesiadania się na inną klasę. Chciałbym żeglować na Standardzie. Gdzieś w głowie pojawiają się myśli, marzenia o igrzyskach olimpijskich ale to bardzo odległe plany.

Jak godzisz treningi z nauką i czy znajdujesz jeszcze czas na jakieś inne zainteresowania?

Od września chodzę do II Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Andersa w Chojnicach. Jestem na profilu matematyczno-informatycznym i muszę przyznać, że jest to dość wymagający profil. Tak jak w podstawówce nie miałem żadnych problemów z nauką, tak tutaj z dwójki bardzo się cieszę. Jest trudno pogodzić żeglarstwo ze szkołą. Po ostatnim zgrupowaniu miałem wielkie zaległości, głównie z matematyki. Czas na inne hobby znajduję sporadycznie ale jak już znajdę, to są to głównie zajęcia sportowe. Ostatnio polubiłem piłkę ręczną.

Najważniejsze wyniki żeglarskie Janka
1 miejsce – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 2019 – kl. Laser 4,7
3 miejsce – Mistrzostwa Polski w Sprincie 2019 – kl. Laser 4,7, kat. U16
1 miejsce – Puchar Polski Centralnej im. Trenera Wiesława Kopra 2019 – kl. Laser 4,7
1 miejsce – Puchar Pucka 2019 – kl. Laser 4,7
4 miejsce – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 2018 – kl. Laser 4,7

PODZIEL SIĘ OPINIĄ